107,6 FM

Ogłoszono plan obchodów 70-lecia panowania Elżbiety II

Pałac Buckingham przedstawił w środę szczegóły obchodów przypadającego w przyszłym roku Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II, czyli 70-lecia jej panowania. Główne wydarzenia odbędą się podczas długiego weekendu od 2 do 5 czerwca 2022 roku.

Wprawdzie rocznica objęcia tronu przypada 6 lutego, ale podobnie jak to było w przypadku Złotego Jubileuszu w 2002 roku i Diamentowego w roku 2012, na termin uroczystych obchodów wybrano pierwszy tydzień czerwca, gdyż wtedy jest większa szansa na ładną pogodę. Elżbieta II, która już teraz jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii, w czasie jubileuszowych obchodów będzie miała 96 lat.

Obchody zaczną się w czwartek 2 czerwca - czyli dokładnie za rok - od tradycyjnej parady Trooping the Colour, która zwykle jest organizowana w oficjalne urodziny królowej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 ma ona się odbyć ponownie na ulicach Londynu i w pełnym składzie ponad 1400 paradujących żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków.

Tego samego dnia w całym Zjednoczonym Królestwie, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w brytyjskich terytoriach zamorskich zostaną zapalone latarnie Platynowego Jubileuszu, a po raz pierwszy światła zostaną zapalone również w stolicach krajów Wspólnoty Narodów.

Drugiego dnia jubileuszowego w katedrze św. Pawła w Londynie odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za panowanie królowej.

W sobotę Elżbieta II wraz z resztą rodziny królewskiej uda się na wyścigi konne Epsom Derby w sąsiadującym z Londynem hrabstwie Surrey, zaś wieczorem tego samego dnia w Pałacu Buckingham odbędzie się koncert nazwany Platynowym Party w Pałacu. Nie podano jeszcze nazwisk wykonawców, ale zapowiedziano, że wystąpią na nim największe gwiazdy światowego formatu, a w trakcie koncertu przedstawione zostaną najbardziej znaczące i radosne momenty z siedmiu dekad panowania królowej.

Na niedzielę zaplanowany jest natomiast Wielki Obiad Jubileuszowy, podczas którego w całym kraju odbywać się będą imprezy uliczne. Tego dnia odbędzie się również Platynowa Impreza Jubileuszowa, w której weźmie udział 5 tys. osób z Wielkiej Brytanii i krajów Wspólnoty Narodów, występujących w okolicach Pałacu Buckingham. W ramach niej odbywać się będą występy muzyczne, teatralne, przedstawienia uliczne czy parady karnawałowe.

Oczekuje się, że królowa sama weźmie udział we wszystkich wydarzeniach z wyjątkiem Wielkiego Obiadu Jubileuszowego.

Jak zaznaczył Pałac Buckingham, w weekend 2-5 czerwca nastąpi kumulacja Platynowego Jubileuszu, ale rocznicowe obchody będą trwały przez cały rok 2022 i zarówno Elżbieta II, jak i inni członkowie rodziny królewskiej będą podróżować po kraju, by wziąć udział w różnych wydarzeniach.

Aby umożliwić czterodniowe obchody, dzień wolny od pracy w ostatni poniedziałek maja zostanie przeniesiony na 2 czerwca, a piątek 3 czerwca będzie jeszcze jednym dodatkowym dniem wolnym od pracy.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama