107,6 FM

Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską - komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Jak informuje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w przekazanym dziś KAI komunikacie, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; udziału w gremiach KEP oraz nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach swej diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Powodem decyzji są zaniedbania bp. Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.A oto pełna treść komunikatu Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

KOMUNIKAT DELEGATA KEP DS. OCHRONY DZIECI
I MŁODZIEŻY DOTYCZĄCY SYNGALIZOWANYCH ZANIEDBAŃ
BISKUPA STEFANA REGMUNTA


Wypełniając prośbę Stolicy Apostolskiej informuję, że działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta następujące decyzje:

1. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej;
2. Zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski;
3. Nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Wojciech Polak, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Warszawa, dnia 25 czerwca 2021 r.

 

Bp Stefan Regmunt (ur. 20 czerwca 1951 w Krasnymstawie) – jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Był biskupem pomocniczym legnickim w latach 1995–2007, biskupem diecezjalnym zielonogórsko-gorzowskim w latach 2008–2015. Od 2015 jest biskupem seniorem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama