107,6 FM

Śląskie. Ostrzeżenie przed burzami z gradem

W centralnej i południowej części woj. śląskiego spodziewane są w sobotę [26.06.2021] burze, miejscami z opadami gradu - wynika z ostrzeżenia, opublikowanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Minionej doby w regionie strażacy interweniowali 182 razy, usuwając skutki wcześniejszych nawałnic.

Interwencje dotyczyły głównie powalonych konarów, zalanych obiektów, piwnic i posesji – podały w sobotę służby kryzysowe. Najwięcej pracy strażacy mieli w okolicach Będzina (44 interwencje), Gliwic (23), Bielska-Białej (12) i Cieszyna (8).

W piątek usuwano głównie skutki gwałtownych burz, które wystąpiły w regionie dzień wcześniej oraz w nocy z czwartku na piątek – wówczas odnotowano 640 zdarzeń związanych z pogodą, m.in. w różnych miejscowościach uszkodzonych zostało ponad 150 dachów na budynkach. W piątek pogoda się ustabilizowała, w sobotę jednak znów można spodziewać się burz.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu lokalnie do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km na godzinę. Miejscami grad” – czytamy w ostrzeżeniu Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie.

Prognoza obowiązuje w sobotę [26.06.2021] między 11.00 a 21.00 i dotyczy powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, mikołowskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, a także miast: Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Bielsko-Biała, Tychy, Jastrzębie-Zdrój i Żory.

Sytuacja hydrologiczna w regionie po niedawnych opadach jest stabilna. W sobotę rano stan ostrzegawczy był przekroczony (o 8 cm) jedynie na Pszczynce w punkcie pomiarowym Mizerów-Borki. Do stanu alarmowego brakowało 22 cm, a poziom wody nie wzrastał.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama