107,6 FM

Jak przygotować się na wakacje w Grecji?

Grecja to jeden z naszych ulubionych europejskich zakątków. Każdego roku podróżuje tu setki tysięcy turystów złaknionych rajskich widoków, idealnej pogody, znakomitej kuchni, greckiej kultury, wina i architektury. Do wyboru mamy Grecję kontynentalną, gdzie zwiedza się piękną stolicę, Ateny, ale także rozrywkowe saloniki i owiany nutką tajemnicy Półwysep Chalcydycki, lub nieziemskie wyspy – do najpopularniejszych kierunków należy Korfu, Rodos, Mykonos, Santorini i Kreta. Wybierając się w tak niezwykły kawałek Europy, łatwo zapomnieć o reszcie świata. Jak przygotować się na wakacje w Grecji, by nic nas nie zaskoczyło?

Formalności wjazdowe i ubezpieczenia

Grecja jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, dzięki czemu polscy obywatele są zwolnieni z obowiązku paszportowego. Grecką granicę w celach turystycznych do 90 dni możemy przekraczać za okazaniem dowodu osobistego, pod warunkiem, że jego ważność nie kończy się przez następne 6 miesięcy. Jeśli wakacje w Grecji są Waszą podróżą poślubną, koniecznie dopełnijcie formalności i zaktualizujcie dowody, co się tyczy małżonków zmieniających nazwisko – warto pamiętać, że dowód osobisty z nazwiskiem panieńskim jest ważny 4 miesiące od daty zawarcia małżeństwa. Wniosek o nowy dowód można już składać on-line lub w dowolnym mieście (niekoniecznie w miejscu zamieszkania czy zameldowania), a do niego należy dołączyć stary dowód oraz odpowiednią fotografię. Pamiętajcie, że na nowy dowód można czekać do 30 dni, więc nie zostawiajcie wymiany na ostatnią chwilę. Zazwyczaj na lotnisku zostaniecie poproszeni o podanie adresu waszego hotelu, więc miejcie go pod ręką (np. zapisanego na kartce lub w notatkach w telefonie). Kolejną bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie turystyczne. Lecąc z biurem podróży lub samodzielnie upewnijcie się co do kwoty kosztów leczenia i ratownictwa oraz NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) na jaką jesteście ubezpieczeni. W obecnych czasach warto zwrócić uwagę także na ochronę w razie zachorowania na Covid-19, a także na ubezpieczenie w razie zagubienia bagażu czy ubezpieczenie w okolicznościach spóźnionego lub odwołanego lotu. Aby nic nie zepsuło Waszych luksusowych wakacji w Grecji możecie wykupić dodatkowe ubezpieczenie w ramach ochrony w wypadku zdarzeń pod wpływem alkoholu. Jeśli zamierzacie wynajmować samochód, koniecznie wykupcie ubezpieczenie OC. Pozostając przy samochodach – Grecja respektuje polskie prawo jazdy – i podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, w przypadku zmiany nazwiska prawo jazdy należy także wymienić. Jeśi zaś chodzi o obostrzenia i restrykcje związane z Covid-19, tutaj należy na bieżąco obserwować naszą stronę rządową Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub pozostać w kontakcie z biurem podróży.

Co spakować na wakacje do Grecji?

Jak przygotować się na wakacje w Grecji?

Chociaż Grecja kojarzy się głównie z gorącym słońcem i plażowaniem, oprócz różnych kostiumów kąpielowych warto pomyśleć o też o innych rzeczach. Zacznijmy od bagażu podręcznego – tutaj przede wszystkim lądują okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, długopis (przyda się na lotnisku), krem z filtrem UV do twarzy i do ciała, miniaturki pozostałych kosmetyków i przedmioty do higieny osobistej, mini apteczka z niezbędnymi lekami, ubrania na zmianę na co najmniej 2 dni (przydadzą się w przypadku zagubienia bagażu) i elektronika – ładowarki do telefonów, komputery, tablety, czyli dosłownie cały cenny sprzęt jaki macie zamiar zabrać ze sobą na wakacje. Takich rzeczy nie powinno się umieszczać w bagażu rejestrowanym, bo np. mogą ulec zniszczeniu przy przerzucaniu walizek przez śpieszących się pracowników lub zepsuć się przez niską temperaturę pod pokładem. Natomiast w bagażu rejestrowanym warto zmieścić ubrania na gorące dni i chłodniejsze noce. Podczas upałów polecamy zaopatrzyć się w ubrania z naturalnych tkanin, takich jak len czy wiskoza, w których ciało może swobodnie oddychać. Nastawiając się na zwiedzanie miast, kościołów i ruin, warto mieć przy sobie chustę zakrywającą ramiona, dekolt i nogi do kolan. Wakacje na Santorini i Mykonos, a także na niektórych greckich wyspach to wspaniała okazja do snorkelingu – zaopatrzcie się w buty do chodzenia po dnie, by uniknąć skaleczeń.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama