107,6 FM

Czy jest możliwe wszycie Esperalu z refundacją NFZ?

Leczenie choroby alkoholowej jest procesem długim, żmudnym i przeplatającym ze sobą różne, wieloaspektowe działania, np. psychologiczne i farmakologiczne. Jednym z wyborów osób uzależnionych jest dobrowolne poddanie się wszyciu tabletki Esperal pod skórę poprzez mało inwazyjną ingerencję chirurgiczną. Warto dodać, iż nie jest to kosztowna metoda leczenia – jednorazowe wydanie kilkuset złotych zwykle wystarcza na około rok działania Esperalu.

Należy jednak mieć na uwadze, że sam Esperal, mimo swojej formy tabletki, nie stanowi lekarstwo sensu stricto, lecz raczej stanowi pewien odstraszacz, który poprzez swoje działanie sprawia, iż osoba uzależniona, znająca konsekwencje łączenia substancji aktywnej omawianego medykamentu z alkoholem zaczyna samodzielnie rezygnować z konsumpcji wszelkich napojów procentowych. Wiele osób zastanawia się, czy można Esperal podać w ramach NFZ. Niestety, nie ma takiej możliwości – tym samym jest to metoda nierefundowana. Mimo to w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością i ma wielu zwolenników, a łącząc zaszycie alkoholowe z innymi oddziaływaniami odwykowymi, takimi jak np. psychoterapia, można efektywnie wspierać walkę z uzależnieniem.

Jak działa wszywka z Esperalem?

Jak wspomniano powyżej, Esperal można podać jedynie w ramach prywatnych działań pacjentów, bez możliwości sfinansowania tego typu leczenia przez NFZ. Jest on dostępny na receptę jedynie z przypisu lekarza.

Opisując działanie Esperalu można krótko stwierdzić, iż hamuje on metabolizm alkoholu. W praktyce oznacza to, że osoba, która posiada zaszytą wszywkę, w momencie kiedy spożyje nawet niewielką ilość substancji alkoholowej doświadcza licznych i nieprzyjemnych skutków ubocznych tego połączenia, które tożsame są z silnym zatruciem alkoholowym. Opisując bardziej dokładnie, substancja aktywna omawianej tabletki, który nazywa się Disulfiram, blokuje uwalniany z wątroby enzym odpowiedzialny za trawienie alkoholu – nazywa się on dehydrogenazą alkoholową. W normalnych warunkach alkohol rozpada się do kwasu octowego, który wydalany jest z organizmu. W przypadku wszywki, organizm człowieka nie mogąc sobie poradzić z alkoholem, rozkłada go do postaci szkodliwego i toksycznego aldehydu octowego, który zaczyna kumulować. W ten sposób powstają takie dolegliwości, które tożsame są z zatruciem alkoholowym, jak nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, stany lękowe, zaczerwienienie skóry twarzy, skoki ciśnienia, problemy z oddychaniem. Długotrwała ekspozycja organizmu na aldehyd octowy może skutkować trwałym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, wystąpieniem zaburzeń natury psychicznej, zawału, a nawet śmierci. Należy zaznaczyć, że podany podskórnie Esperal nie powoduje żadnych niekorzystnych objawów, o ile stosowany jest on zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli zachowując zasady abstynencji. Konsekwencją niniejszego mechanizmu jest wytworzenie w umyśle alkoholika awersji i wstrętu do alkoholu, skłaniając daną osobę do zachowania trzeźwości, zmuszając do rezygnacji ze wszelkich napojów alkoholowych, a także innych produktów, mających alkohol w swoim składzie (np. słodyczy i innych leków).

U kogo można zastosować wszywkę i jak wygląda zabieg?

Przede wszystkim, zabieg zaszycia alkoholowego, który nie jest refundowany przez NFZ dedykowany jest osobom pełnoletnim, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do zabiegu, a sam pacjent świadomie i z własnej woli udzielił pisemnej zgody na zastosowanie Esperalu w formie wszywki alkoholowej. Tym samym, na początku odbywa się konsultacja medyczna w celu zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta. Zabieg ten charakteryzuje się stosunkowo niewielką inwazyjności i raczej jest mało skomplikowany. Nie mniej jednak jest to w dalszym ciągu ingerencja chirurgiczna w ciało człowieka. Zazwyczaj lek podaje się w okolicę mięśnia pośladkowego. Z tego powodu warto oddać się pod opiekę specjalistów w sprawdzonej klinice z dobrymi opiniami. W Warszawie takim gabinetem jest https://gabinetchirurgiczny.com/. Za bezpieczeństwo i jakość zabiegu odpowiada chirurg, który w celu zapewnienia komfortu pacjentowi podaje mu znieczulenie miejscowe. Następnie, lekarz rozcina tkankę skórną, a następnie wypreparowuje kanał, gdzie umieszcza indywidualnie dobraną dawkę leku. Zaszycie alkoholowe kończy się zaszyciem rany szwami oraz przyłożeniem opatrunku i podaniem antybiotyków. Zabieg jest krótki, trwa około 30 minut, a przeprowadzony profesjonalnie nie powoduje bólu i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie danej osoby. Tym samym, jeszcze tego samego dnia, pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Dużym atutem profesjonalnych gabinetów jest informowanie o wszelkich zaleceniach, a także wskazówkach po implantacji. Warto dodać, że mimo, iż nierefundowany przez NFZ Esperal wykazuje swoje działanie przez około rok, to nie ma przeciwwskazań, aby ten zabieg w późniejszym czasie powtórzyć, o ile zachodzi taka potrzeba. Pacjent jednak musi liczyć się z kolejnym kosztem finansowym.

Wszywka z Esperalu szczególnie polecana jest w przypadku osób, które:

  • chcą wyjść z nałogu alkoholowego,

  • potrzebują dodatkowego wsparcia i motywacji do zerwania z nałogiem,

  • z różnych względów nie chcą stosować doustnych metod farmakoterapii,

  • oczekują dużych rezultatów terapii antyalkoholowej,

  • potrzebują wieloaspektowych działań odwykowych,

  • liczą się z kosztami terapii.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wszycia Esperalu?

Mimo faktu braku refundacji Esperalu ze strony NFZ i konieczności wykonania niniejszego zabiegu na własną rękę, nie każda osoba może zostać zakwalifikowana do omawianej procedury. Podczas konsultacji medycznej, o której wspomniano w poprzednim punkcie, lekarz sprawdza, czy pacjent:

  • wykazuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik Esperalu,

  • posiada choroby przewlekłe lub przyjmuje na stałe określone leki,

  • znajduje się pod wpływem alkoholu lub nie zachował obowiązkowej, 48godzinnej abstynencji przed zabiegiem,

  • jest w ciąży lub karmi piersią.

Czasami zdarza się tak, że po zabiegu zaszycia alkoholowego organizm pacjenta zaczyna reagować na podaną tabletkę jak na ciało obce, chcąc się jej pozbyć. W takim przypadku konieczne jest usunięcie wszywki i ponowne jej podanie (z zastosowaniem nowej tabletki). Ze względu na konieczność wykonania zabiegu za własne pieniądze, tak i jej deimplantacja wymaga własnych nakładów finansowych.

Interakcje z innymi lekami, działania niepożądane

Disulfiram, czyli główny składnik Esperalu, nasila działanie leków przeciwzakrzepowych ze względu na hamowanie ich działań enzymatycznych. Wzmaga on także działanie antypiryny, fenytoiny, chlordiazepoksydu i diazepamu ze względu na hamowanie ich metabolizowania. Warto wspomnieć, iż zostały także przeprowadzone badania z udziałem zwierząt. Efektem takiego działania jest także wskazanie zbliżonego wpływu na metabolizm amfetaminy, petydyny oraz morfiny. Disulfiramowi udowodniono także działanie hamujące w aspekcie reakcji utleniania i wydalania ryfampicyny przez nerki. Wszywek alkoholowych nie powinno stosować się także w przypadku leczenia izoniazydem, ponieważ takie połączenie wywołuje zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, a także powoduje zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, a sam pacjent wydaje się być stale rozdrażniony lub senny. Z kolei łączenie Disulfiramu z metronidazolem skutkuje stanami dezorientacji i stanami psychotycznymi. Dodatkowo, Disulfiram może wydłużać czas działania alfentanilu.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama