107,6 FM

Zalety i wady szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne robią prawdziwą furorę. Wielu ludzi na całym świecie nie wyobraża już sobie bez nich codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Trudno się temu dziwić – zalety tych urządzeń zdecydowanie przewyższają wady. Mimo to, szczoteczki elektryczne mają kilka słabszych stron, z których warto zdawać sobie sprawę. Przyjrzyjmy się bliżej zarówno zaletom, jak i wadom zaawansowanego sprzętu do oczyszczania zębów.

Szczoteczkami elektrycznymi czyszczono zęby już przed drugą wojną światową. Zostały one wynalezione w 1939 roku w Szwajcarii, jako sprzęty mające służyć osobom z ograniczoną sprawnością motoryczną. Z biegiem lat szczoteczki elektryczne zaczęły jednak być coraz bardziej popularne wśród wszystkich grup użytkowników, a liczne badania potwierdziły, że tego rodzaju urządzenia są w stanie myć jamę ustną skuteczniej niż klasyczne szczoteczki manualne. W efekcie w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto produkować urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej na masową skalę, a dziś możemy śmiało już wysnuć tezę, że szczoteczki elektryczne powoli wypierają z rynku klasyczne szczoteczki manualne.

Różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a manualną

Główna różnica pomiędzy szczoteczką elektryczną a manualną to obecność w rękojeści silniczka elektrycznego. Za jego sprawą szczotka elektryczna lub soniczna jest wprawiana w określone ruchy (mogą to być ruchy rotacyjno-oscylacyjne bądź wymiatające, w zależności od rodzaju urządzenia). Z uwagi na obecność silniczka elektrycznego, szczoteczki elektryczne, w przeciwieństwie do manualnych, muszą być regularnie ładowane – najczęściej ich zasilanie odbywa się za sprawą gniazdka elektrycznego, rzadziej bateryjnie. Tego typu działaniem charakteryzują się np. szczoteczki Philips lub Smilesonic.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: rotacyjno-pulsacyjną, soniczną i ultradźwiękową. Różnice pomiędzy nimi to rodzaj zastosowanej głowicy czyszczącej, technika pracy i szybkość działania. Dobór szczoteczki elektrycznej powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz stylem życia użytkownika. Najważniejsze atuty takiej szczoteczki względem szczoteczki klasycznej to:

  • Precyzja czyszczenia – wynika ze specjalnego wyprofilowania szczoteczek elektrycznych oraz ich imponująco szybkiej pracy. Szczoteczka manualna porusza się tak szybko, jak szybko jest w stanie operować nią użytkownik – maksymalnie to 200-300 ruchów na minutę. Tymczasem najszybsze szczoteczki soniczne osiągają prędkość nawet 96 000 ruchów na minutę. Dzięki temu, czyszcząc jamę ustną szczoteczką elektryczną jesteś w stanie usunąć znacznie więcej bakterii.

  • Wszechstronność – marzy Ci się szczoteczka do zębów, która jednego dnia koncentrowałaby się na wybielaniu uzębienia, innego na masażu dziąseł, a jeszcze kolejnego na polerowaniu szkliwa? Właśnie tak działają szczoteczki elektryczne. Ich najbardziej zaawansowane modele dają użytkownikowi do dyspozycji nawet kilkanaście różnych sposobów czyszczenia. Co więcej, do trzonu szczoteczki elektrycznej możesz dopasować specjalistyczne głowice czyszczące, których praca ukierunkowana jest na osiągnięcie wyznaczonych przez użytkownika celów pielęgnacyjnych.

  • Łatwa obsługa – szczoteczką elektryczną nie trzeba czyścić zębów samodzielnie. Dzięki wbudowanemu w rękojeść silniczkowi, szczoteczka ta automatycznie wykonuje zalecane przez stomatologów ruchy, a jedynym zadaniem użytkownika podczas mycia jest prowadzenie włosia końcówki wzdłuż łuku zębowego.

  • Troska o czas mycia – użytkownicy szczoteczek manualnych sami decydują, kiedy zakończyć czyszczenie zębów. Jak pokazuje doświadczenie, często robią to zbyt wcześnie, co skutkuje nie doczyszczeniem jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne mają wbudowane zegary, które pilnują, byśmy zawsze czyścili zęby tak długo, jak zalecają eksperci.

  • Bezpieczeństwo – pomimo swojej szybkości, szczoteczki elektryczne działają praktycznie bezinwazyjnie zarówno na zęby, jak i dziąsła. Niektóre ich modele dodatkowo wyposażone są w czujniki siły nacisku, które dają użytkownikowi sygnał, gdy na zęby w trakcie mycia jest wywierana zbyt duża siła.

Wady szczoteczki elektrycznej

Osoby, które pragną zamienić swoją szczoteczkę manualną na bardziej zaawansowany sprzęt do czyszczenia zębów, na pewno chciałyby poznać również słabsze strony nowoczesnych szczoteczek do zębów. Wad jest w ich wypadku mniej niż zalet, ale przed podjęciem decyzji zakupowej warto i nad nimi się pochylić.

Po pierwsze, praca szczoteczki elektrycznej jest uzależniona od prądu. Urządzenie działa tylko wtedy, gdy jest naładowane, więc raz na jakiś czas trzeba podłączać je do gniazdka elektrycznego albo wymieniać w nim baterie, co może być nieco uciążliwe. Po drugie – szczoteczki elektryczne są dość kosztowne. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w sprzęt od cenionego producenta, z kilkoma trybami pracy i funkcjami uzupełniającymi, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama