107,6 FM

Katowice. Zbliża się beatyfikacja ks. Jana Machy

Niespełna trzy tygodnie pozostały do zaplanowanej na sobotę 20 listopada beatyfikacji śląskiego kapłana męczennika ks. Jana Machy. Został on skazany na śmierć przez Niemców w czasie II wojny światowej za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach w roku 1942.

Uroczystości, która rozpocznie się o 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas niedawnego pobytu w Watykanie z okazji wizyty ad limina apostolorum metropolita katowicki spotkał się z nim osobiście i zaprosił do Katowic. Abp Wiktor Skworc wyraził radość i wdzięczność wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej w związku z zaplanowaną beatyfikacją śląskiego kapłana. Przedstawił stan trwających przygotowań i plany związane z wyniesieniem na ołtarze ks. Machy.

Zobacz serwis poświęcony ks. Janowi Masze

W parafiach archidiecezji katowickiej trwa "Nowenna niedziel" przed tym historycznym wydarzeniem. - Na zakończenie niedzielnej Mszy św. wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku czci przyszłego błogosławionego. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dobre przygotowanie do beatyfikacji, a także o jej duchowe owoce dla naszego lokalnego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego, zwłaszcza w czasie wychodzenia z pandemii - tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

W regionie prowadzona jest szeroka akcja informacyjna, m. in. na pojazdach komunikacji miejskiej. - Pięć autobusów PKM z wizerunkiem sługi Bożego ks. Jana Machy i datą beatyfikacji będzie można zobaczyć na ulicach metropolii górnośląskiej. Ponadto podróżujący tramwajami linii 7, 9 i 16 będą mogli natrafić na pojazd zapowiadający zbliżające się wydarzenie - precyzuje ks. Wojtal. 

Informacje o beatyfikacji pojawią się także na 40 przystankach komunikacji miejskiej w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz w pociągach Kolei Śląskich. Z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy Poczta Polska zapowiedziała specjalną serię znaczków i kopert FDC.

Na Mszę św. beatyfikacyjną nie przewiduje się specjalnych wejściówek. - Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla ogółu wiernych. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów. Obowiązywać będą: dystans, maseczki i dezynfekcja. Mamy nadzieję, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Udostępnione zostaną także krypta oraz zieleniec przed katedrą - zdradza ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama