107,6 FM

Odnawiają kolejny polski cmentarz w Afryce

Trwa misja krakowskiego Centrum Dokumentacji Zsyłek i Wypędzeń, prowadzona w Tanzanii. Celem jest renowacja polskiego cmentarza z lat 40-tych XX w., w Kidugali.

Misja jest wspierana przez Ambasadę Polską w Dar es Salaam i franciszkanów.

1 listopada członkowie zespołu badawczego kierowanego przez prof. Huberta Chudzio dotarli do Ifundy, gdzie znajduje się cmentarz polskich uchodźców, głównie byłych Sybiraków, z czasów II wojny światowej.

W tym dniu zapalono znicze i uczczono pamięć Polaków zmarłych w drodze do Ojczyzny. Wykonano także dokumentację fotograficzną i filmową.

Następnie po trzech dniach drogi z Dar es Salaam misja Uniwersytetu Pedagogicznego dotarła do miejsca docelowego projektu, czyli Kidugali, położonej w południowej Tanzanii.

To tutaj w latach 1942-1948 znajdowało się polskie osiedle, które zamieszkiwało około 800. Polaków, byłych Sybiraków. Dziś, po pobycie Polaków, pozostał cmentarz, który teraz zostanie poddany renowacji.

Prace remontowo-konserwatorskie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt pt. „Renowacja i dokumentacja polskiej nekropolii w Kidugali z lat 40. XX w.” kierowany przez prof. Huberta Chudzio realizowany jest w ramach programu Polskie Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą 2021.

Bądź na bieżąco: profil Centrum Dokumentacji Zsyłek i Wypędzeń

Przeczytaj również:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama