107,6 FM

Na Jasnej Górze rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów

Na Jasnej Górze rozpoczynają się w poniedziałek doroczne rekolekcje polskich biskupów. Potrwają do czwartku. Poprowadzi je franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas, który w latach 2010-2020 był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.

O. Kijas powiedział, że w czasie rekolekcji, które potrwają do 18 listopada, będzie chciał podzielić się z biskupami swoim doświadczeniem, które wyniósł z dziesięcioletniej pracy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. "Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego" - powiedział zakonnik.

Zaznaczył, że święci nie są wyłącznie figurami historycznymi, osobami, które żyły świątobliwie czy też oddały swoje życie za wartości płynące z wiary, ale są również drogowskazem, światłem na naszej osobistej drodze życia". "Rekolekcje będą pewnym rodzajem lektury świętych w świetle współczesności" - dodał.

Powiedział, że temat rekolekcji biskupów wpisuje się w rok trzech beatyfikacji w Kościele w Polsce. Nad dwiema z nich - kard. Wyszyńskiego i ks. Machy - o. Kijas pracował w Kongregacji.

"Są to wyjątkowe beatyfikacje, gdyż chodzi o trzy kategorie osób. Kard. Stefan Wyszyński, jako przewodnik, Matka Elżbieta Czacka, jako niewidoma po ludzku, ale widząca mistycznie, oraz ks. Jan Macha, młody kapłan, który oddał swoje życie za to, że czynił dobro wobec ludzi. Ten ostatni będzie beatyfikowany w czasie, gdy kapłaństwo jest atakowane na różne sposoby" - stwierdził o. Kijas.

Dodał, że nowi błogosławieni są ważnymi postaciami, które "komunikują bardzo wiele tym, którzy są wyczuleni na głos z nieba, którzy stawiają sobie pytania, co czynić, aby się odnaleźć w codziennej rzeczywistości".

Po rekolekcjach biskupów, 18 listopada, rozpocznie się dwudniowe 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podejmowanych tematów będzie m.in. wizyta ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich i beatyfikacja ks. Jana Machy.

O. Kijas jest także postulatorem generalnym koordynującym procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne powierzone zakonowi, utrzymując kontakt między Stolicą Apostolską, a szczególnie między Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacją Świeckich, Rodziny i Życia, z poszczególnymi biskupami oraz przełożonymi zakonów lub zgromadzeń, szczególnie wicepostulatorami. Jest on absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, Papieskiego Wydziału Teologicznego San Bonaventura w Rzymie oraz Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-La-Neuve. Wykładał na wielu uczelniach. Jest również ekspertem Agencji Stolicy Apostolskiej do spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych AVEPRO.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy