107,6 FM

Krótkie paznokcie: spraw, by były piękne

W dobie pandemii są nie tylko rozwiązaniem praktycznym, lecz także jedynym słusznym. Pod płytkami gromadzą się bowiem bakterie, wirusy i grzyby, które – mimo starannego umycia rąk – potrafią rozgościć się na dobre. Dlatego w trosce o zdrowie nasze i innych decydujemy się na krótkie paznokcie. Ale czy to znaczy, że muszą wyglądać nudnie? Otóż nie.

Piękny manikiur a higiena osobista

Życie pokazało, że prawidłowe i dokładne mycie rąk powinno zająć około 30 sekund, a dobrą praktyką jest posiadanie przy sobie żelu dezynfekującego. Pandemia nie jest łaskawa dla naszych dłoni: częste mycie i odkażanie przesusza skórę i powoduje jej podrażnienia. Skoro już decydujemy się na takie środki ostrożności, może warto pójść o krok dalej i zastanowić się, czy w panującej sytuacji naturalnie długie lub przedłużane paznokcie to dobry wybór? Salony kosmetyczne są otwarte, przyjmują klientki w reżimie sanitarnym, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pochwalić się przed koleżankami z pracy długimi płytkami w kształcie trumienek lub balleriny. Jednak czy warto? Duża część kobiet postanowiła przełożyć bezpieczeństwo i higienę nad własny wygląd. Nasze paznokcie to idealne środowisko dla bakterii i wirusów, które tam znajdują schronienie. A wystarczy tylko wyobrazić sobie, ile tysięcy przedmiotów dziennie jesteśmy w stanie dotknąć. A ile razy później dotykamy swojej twarzy, okolic oczu czy ust. W tej sytuacji nie pomogą nawet specjalistyczne płyny odkażające. Dlatego sięgamy po pilnik i bez żalu piłujemy płytkę najkrócej, jak się da.

Kształt paznokcia ma znaczenie

Decydując się na skrócenie płytki, możesz wybrać, jaki nadasz jej kształt. Bezpiecznym wariantem jest zaokrąglona forma, która odpowiada wyglądowi paznokcia. Ale kosmetyczki polecają także piłowanie na prosto, z zaokrąglonymi brzegami. Dlaczego to takie ważne? Kształt płytki to nie tylko kwestia panujących trendów, lecz także zdrowia i wygody. Długie paznokcie mają tendencję do pękania i kruszenia się, bowiem nieustannie podlegają naciskom. A to z kolei szybko prowadzi do różnych urazów i w konsekwencji – zakażeń bakteryjnych. Należy więc ograniczyć do minimum ryzyko zahaczenia o coś czy złamania płytki. Najprostsza droga widzie właśnie bez skrócenie jej i opiłowanie. Trzeba wspomnieć tutaj o wygodzie noszenia krótkich płytek: z nimi łatwiej posolisz potrawę, zawiążesz buty czy wklepiesz krem w twarz. 

Krótkie paznokcie: spraw, by były piękne

Modny kolor na paznokciach: tak, ale nie za długo

Pandemia nie nakazuje rezygnowania z kolorowych emalii na paznokciach. Ale wprowadza nieco nowe zasady ich noszenia. Jeśli decydujesz się na pomalowanie płytki pamiętaj, by w ciągu tygodnia zmyć lakier, ponieważ w tym czasie dochodzi do niebezpiecznych odprysków, zarysowań i pęknięć. Jeśli zauważysz je wcześniej lub co gorsza, sama do nich doprowadzisz wskutek np. nerwowego zdrapywania lakieru lub obgryzania płytek – natychmiast sięgnij po zmywacz. Noszenie kolorowej emalii (nie ma znaczenia czy to zwykły produkt, czy hybryda) na paznokciach dłużej niż 4-5 dni może doprowadzić do zwiększenia rozwoju groźnych mikroorganizmów niemożliwych do usunięcia przy pomocy zwykłego mydła. Widzisz więc, jak ważne, z punktu widzenia bezpieczeństwa, są nie tylko długość płytki, lecz także długość noszenia na nich koloru.

Spójrz na to też z innej strony. Im częściej zmieniasz odcień paznokci, tym więcej modnych kolorów, wzorów i faktur masz do wykorzystania. W ciągu miesiąca możesz cieszyć się z manikiuru w odcieniach nude, klasycznej czerwieni, słodkich pasteli oraz neonów. Zyskujesz solidne argumenty za tym, by często odwiedzać kosmetyczkę lub nabyć kilkanaście różnych słoiczków z kolorowymi emaliami, np. znanej marki NeoNail.

Krótkie też wymagają pielęgnacji

Częste mycie rąk skłania nas do sięgania po nawilżający krem, najlepiej kilka razy dziennie. Lecz to nie wszystko, by zapanować nad zdrowym wyglądem skóry. Obowiązkowo wsmarowujemy naturalne olejki zarówno w całe dłonie, jak i paznokcie oraz skórki. Takie zabiegi pielęgnacyjne uchronią ręce przed wysuszeniem. Zapomnij o nerwowym obgryzaniu płytek i skórek – w ten sposób narazisz siebie na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Opiłowane i ładne pomalowane paznokcie to powód do dumy. A przy okazji sposób na zachowanie zachowanie bezpieczeństwa w czasie pandemii. Kto wie, może właśnie jesteśmy świadkami nowej mody?

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama