107,6 FM

Darmowe testy bez skierowania, krótsza kwarantanna - co jeszcze nowego?

Zmiany w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń związanych z wariantem omikron.

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki ogłosili podczas konferencji prasowej nowe rozwiązania, które mają pomóc złagodzić skutki V fali pandemii. Jakie to rozwiązania?

  • Powszechne testowanie: darmowe testy antygenowe bez skierowania, które będzie można zrobić w aptekach (po wypełnieniu krótkiego formularza).
  • Skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni.
  • Osoby powyżej 60 roku życia z pozytywnym wynikiem testu będą mogły być przebadane w ciągu 48 godzin, także w domu. Lekarz POZ ma obowiązek zbadać takiego pacjenta.
  • Trzyetapowe zwiększenie bazy łóżek szpitalnych dla pacjentów z covid: kolejno do 40 tys., do 60 tys., do przyjmowania w każdym szpitalu.
  • Uruchomienie 130 dodatkowych zespołów transportu medycznego.

Równocześnie Mateusz Morawiecki poinformował o powołaniu nowej Rady ds. walki z covid. W nowej Radzie mają zasiadać nie tylko przedstawiciele środowiska medycznego, ale też eksperci z innych dziedzin, takich jak gospodarka czy sprawy społeczne. Konieczność powołania nowej Rady powstała po zeszłotygodniowej rezygnacji 13 z 17 członków Rady Medycznej przy Premierze.

Całość konferencji prasowej zobaczysz tutaj:
 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama