107,6 FM

Rosjanie ostrzelali przedszkole w Ochtyrce w obwodzie sumskim

Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa - informuje w piątek serwis informacyjny Euromaidan PR.

Wśród rannych w wyniku ataku są dzieci.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna.

"Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał Kułeba.

Statut Rzymski to dokument założycielski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), podpisany w 1998 roku. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina, że zrywa stosunki z MTK.

Trybunał ten to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. Siedzibą MTK jest Haga.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama