107,6 FM

MKOl zaleca światowym federacjom zakaz udziału Rosji i Białorusi w zawodach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił w poniedziałek, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

"W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, Komitet Wykonawczy MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych" - napisano w oświadczeniu na stronie MKOl.

Tam, gdzie nie jest to możliwe "w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych", Komitet Wykonawczy MKOl wezwał międzynarodowe federacje i organizatorów wydarzeń sportowych, żeby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby żaden sportowiec i działacz sportowy z Rosji lub Białorusi nie mógł uczestniczyć pod nazwą Rosja lub Białoruś.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

"Obywatele Rosji lub Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów" - dodano.

Wszędzie tam, gdzie - w bardzo ekstremalnych okolicznościach - nawet to nie jest możliwe w krótkim czasie z przyczyn organizacyjnych lub prawnych, MKOl pozostawił organizacjom znalezienie własnego sposobu na skuteczne rozwiązanie "opisanego powyżej dylematu".

W tym kontekście MKOl wspomniał w szczególności o nadchodzących zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

Jednocześnie podtrzymano pilne zalecenie, aby nie organizować żadnych wydarzeń sportowych w Rosji i na Białorusi, wydane 25 lutego.

MKOl poinformował też, że podjął doraźną decyzję o odebraniu Orderu Olimpijskiego wszystkim osobom, które obecnie pełnią ważną funkcję w rządzie Federacji Rosyjskiej, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Uzasadnił, iż podjął decyzję w oparciu o wyjątkowe okoliczności sytuacji oraz biorąc pod uwagę wyjątkowo poważne naruszenie rozejmu olimpijskiego i inne naruszenia Karty Olimpijskiej przez rosyjski rząd.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama