107,6 FM

Zmarł o. Hubert Lupa SVD, „proboszcz” oazowiczów

Był współpracownikiem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Pogrzeb odbędzie się w Bytomiu.

Ojciec Hubert Lupa urodził się 30 października 1936 roku w Bytomiu i tam skończył szkołę podstawową i średnią. W 1955 roku zgłosił się do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego w Domu św. Krzyża w Nysie. 7 września 1961 roku w kościele seminaryjnym złożył wieczystą profesję zakonną. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Pieniężnie 28 stycznia 1962 rok. z rąk bp. Józefa Drzazgi.

Po świeceniach kapłańskich przez rok mieszkał w Domu św. Małgorzaty w Bytomiu biorąc udział w kursie duszpasterskim. W kolejnych latach pracował w parafii Królowej Apostołów w Rybniku i Trójcy Przenajświętszej w Popielowie. W tym czasie zetknął się z organizowanym przez ks. prof. Franciszka Blachnickiego ruchem oazowym. Odtąd poświęcał mu każdy swój wolny czas, uczestnicząc początkowo w oazach dla kapłanów, a później sam prowadząc oazy.

Później był duszpasterzem w parafii św. Jana Chrzciciela w Ornecie i w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Nysie. W 1974 roku prowincjał przeznaczył go do pomocy ks. prof. Blachnickiemu. O. Hubert zamieszkał w Domu Słowa Bożego w Lublinie i rozpoczął studia pastoralno-liturgiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, będąc jednocześnie sekretarzem Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. W 1975 roku został skierowany przez ks. prof. Blachnickiego do parafii św. Antoniego Padewskiego w Brzegach, gdzie przez 17 lat, oprócz zwyczajnych obowiązków duszpasterskich pełnił funkcję „proboszcza”  oazowiczów z całej Polski.

Zmarł o. Hubert Lupa SVD, „proboszcz” oazowiczów   W czerwcu 2017 roku podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Mira Fiutak /Foto Gość

O. Hubert Lupa swoje pierwsze spotkanie z księdzem Blachnickim wspominał kilka lat temu na Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w Zabrzu. - Znaliśmy się parę minut, a wydawało się, że jesteśmy jedną rodziną. Jak wśród przyjaciół, nie czuło się obcości. Mój Boże, żeby tak było w naszych kościołach... Tak powinno być, gdy gromadzimy się na liturgii - mówił.

W 1992 roku przebywał w Domu św. Małgorzaty w Bytomiu, gdzie pełnił posługę rekolekcjonisty. W latach 1993-1995 był proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie na Warmii. Później kolejno w Domu św. Arnolda Janssena  w Laskowicach i w Domu Dobrego Pasterza w Nysie prowadził rekolekcje zamknięte.

W 2001 roku wyjechał do pracy duszpasterskiej w diecezji Dresden-Meissen w Niemczech. W 2004 roku powrócił do Polski i zamieszkał w Domu św. Małgorzaty w Bytomiu. W czasie wakacyjnym zastępował proboszczów na terenie Niemiec: w Neustadt, Clausthal, Osterode i Bad Lauterberg, a w Bytomiu odprawiał msze św. dla  mniejszości niemieckiej.

O. Hubert Lupa zmarł w Bytomiu 8 maja w godzinach wieczornych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 12 maja w kościele św. Małgorzaty w Bytomiu. O 11.30 odbędzie się różaniec, a o 12.00 Msza św. pogrzebowa i złożenie do grobu w kwaterze zakonnej cmentarza parafialnego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama