107,6 FM

W najbliższą sobotę w Warszawie Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Co wspólnego mają małże z kranówką? Dlaczego glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają uczestnicy 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (CNK). Odbędzie się on w sobotę 21 maja w budynku CNK i na Bulwarach Wiślanych.

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku została "woda".

Organizatorzy wydarzenia podkreślają w materiałach prasowych, jak ważna jest woda w codziennym życiu człowieka.

"Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy - od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy" - napisali organizatorzy w przesłanym do mediów komunikacie.

Na Pikniku Naukowym 50 gości specjalnych zaprezentuje eksponaty, wygłosi wykłady i poprowadzi warsztaty. Nie zabraknie scenicznych pokazów naukowych. Podczas nich uczestnicy wsiądą do chemicznej lokomotywy, poznają fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzą się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzą o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z wodną tematyką.

"Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni poskaczą po wodzie, wejdą do wielkiego ucha i przekonają się, czy sejsmograf rejestruje tupanie. Podczas Pikniku będzie można uzyskać również odpowiedzi na pytanie: czy ryba może pływać w miodzie" - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji i szczegółowy program atrakcji na stronach: polskieradio.pl i pikniknaukowy.pl

Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się w czerwcu 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Niemal co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Prezentowanych jest około tysiąca pokazów, doświadczeń. Dwie poprzednie edycje Pikniku przeprowadzono w wersji online w związku z pandemią COVID-19.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama