107,6 FM

Po dwuletniej przerwie w czerwcu odbędzie się w stolicy Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

Po dwuletniej przerwie w dniach 1-4 czerwca odbędzie się w Warszawie Wakacyjny Zjazd Misjonarzy - poinformował PAP przewodniczący Komisji KEP ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD. Weźmie w nim udział ok. 120 misjonarzy ze wszystkich kontynentów, którzy przebywają w Polsce na urlopach.

Zjazd odbędzie się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W ciągu trzech dni misjonarze zapoznają się z sytuacją Kościoła katolickiego w Polsce, spotykają się z przedstawicielami władz państwa oraz specjalistami z różnych dziedzin nauki.

"Dla większości misjonarzy wakacyjny zjazd to przed wszystkim spotkanie siostrzano-braterskie, podczas którego jest okazja wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wspomnieniami. Mogą także spotkać się z przyjaciółmi, posłuchać Słowa Bożego, wspólnie pomodlić się oraz poznać ważne miejsca dla polskiej kultury, historii czy Kościoła" - powiedział PAP sekretarz Komisji KEP ds. Misji i delegat ds. misjonarzy, werbista o. dr Kazimierz Szymczycha.

"Na temat synodu opowie koadiutor katowicki abp Adrian Galbas SAC zaś o dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego - Grzegorz Polak. Zagadnienie współczesnych modeli i areopagów misyjnych przybliży misjonarzom werbista, o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD" - powiedział o. Szymczycha SVD.

Zaznaczył, że zgodnie z tradycją warsztaty w zakresie zachowania się w sytuacji zagrożenia życia na misjach poprowadzą funkcjonariusze GROM-u.

Misjonarze zapoznają się także z funkcjonowaniem poszczególnych agend komisji oraz możliwościami uzyskania dofinansowania projektów misyjnych w zakresie duszpasterstwa, edukacji, opieki medycznej oraz warunków otrzymania środków transportu: samochodu, motorówki, ambulansu, czy rowerów np. dla katechistów.

W piątek 3 czerwca w czasie mszy św. misjonarze będą świętować swoje jubileusze. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Jan Piotrowski przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Następnego dnia misjonarze wezmą udział w II Ogólnopolskim Kongresie Różańcowym i X Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę.

"W tym szczególnym miejscu dla Polaków - przed jasnogórskim wizerunkiem Matki Bożej - misjonarze będą mogli polecić Maryi swoją posługę oraz ludzi, do których zostali posłani" - powiedział o. Szymczycha. Dodał, że będzie to także okazja do dzielenia się swoim doświadczeniem misyjnym z tysiącami wiernych zgromadzonych na kongresie i pielgrzymce.

Zaznaczył, że II Ogólnopolski Kongres Różańcowy i X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca będzie czasem dziękczynienia Bogu za beatyfikację Pauliny Jaricot, która odbędzie się 22 maja br.

Paulina Jaricot jest założycielką Dzieła Rozkrzewienia Wiary, które powstało 3 maja 1822 r. a dziś ma rangę papieskiego. Jego zadaniem jest kształtowanie odpowiedzialności za misje, duchowa i materialna pomoc dla nich, informowanie o różnych ich potrzebach oraz kształtowanie animatorów i współpracowników misji.

Paulina Jaricot była również założycielką Żywego Różańca - międzynarodowego ruchu religijnego, którego uczestnicy tworzą tzw. róże różańcowe, czyli grupy 20 osób, które zobowiązują się do codziennego odmawiania przynajmniej jednego dziesiątka "Różańca" w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach, które papież wyznacza na dany miesiąc.

W Polsce do Żywego Różańca należy pod 2,5 mln osób. Wspólnoty działają prawie w każdej parafii w kraju.

W programie zjazdu w tym roku będzie także możliwość obejrzenia w kinie filmu "Nędzarz i Madame".

Konferencje ascetyczna w czasie wakacyjnego zjazdu poprowadzi o. dr Marek Matusik.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama