107,6 FM

UE wypłaciła Ukrainie 600 mln euro w ramach pomocy makrofinansowej

Środki te dostarczane są Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. Przyczyniają się do sfinansowania luki finansowej kraju, szacowanej przez międzynarodowe instytucje finansowe na ok. 15 mld dolarów na II kwartał 2022 r.

Pierwsza część nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w związku z agresją Rosji, również w wysokości 600 mln euro, została wypłacona w dwóch transzach w dniach 11 i 18 marca.

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że „w tych niezwykle trudnych czasach UE niezmiennie wspiera Ukrainę i jej odważnych obywateli”.

„Dzisiaj wypłaciliśmy 600 milionów euro w ramach pomocy makrofinansowej w nagłych wypadkach, aby zaspokoić pilne potrzeby finansowe Ukrainy, zapewniając jej w ten sposób możliwość dalszego świadczenia podstawowych usług i zaspokajania podstawowych codziennych potrzeb. Dzisiejsza wypłata jest ostatnią transzą pakietu pomocy finansowej o wartości 1,2 miliarda euro, który ogłosiłam pod koniec stycznia. W przyszłości UE będzie nadal udzielać Ukrainie krótkoterminowego wsparcia finansowego, jednocześnie towarzysząc jej w długoterminowej odbudowie, zgodnie z ogłoszonymi w środę planami. Ukraina stanie na nogi jako demokratyczny i zamożny kraj” – powiedziała.

Od początku rosyjskiej agresji UE znacznie zwiększyła swoje wsparcie, uruchamiając około 4,1 mld euro na wsparcie odporności gospodarczej, społecznej i finansowej Ukrainy w formie pomocy makrofinansowej, wsparcia budżetowego, pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, reagowania kryzysowego i pomocy humanitarnej.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama