107,6 FM

Miasteczko Śląskie. Strażacy opanowali 50-hektarowy pożar

Po kilkugodzinnej akcji, w której brało udział około 60 zastępów straży pożarnej, wieczorem udało się opanować ogień.

 

Do pożaru doszło wczesnym popołudniem w okolicy drogi wojewódzkiej nr 908, łączącej Tarnowskie Góry z Częstochową. Ogień objął około 50 hektarów lasu i nieużytków w okolicach Miasteczka Śląskiego.

- Sytuacja jest opanowana. Trwa dogaszanie, w akcji jest 58 zastępów straży pożarnej - poinformowała ok. godz. 20.30 rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Z uwagi na duże zadymienie na pewien czas został wstrzymany ruch na tej trasie, a także na łączącej się z nią drodze wojewódzkiej nr 912. Nie było żadnego zagrożenia dla ludzi - pożar wybuchł na terenie oddalonym od zabudowań. Strażaków wspomagały w akcji dwa samoloty gaśnicze i śmigłowiec Lasów Państwowych.

W niektórych miejscach ogień strawił tylko ściółkę, ale w innych zniszczył też drzewa. Straty zostaną oszacowane po zakończeniu akcji strażaków. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz przypomniał, że od dłuższego czasu w regionie nie było większych opadów.

Według niego wszystko wskazuje na to, że pożar miał swoje źródło w okolicy Huty Cynku Miasteczko Śląskie, następnie ogień przeniósł się przez DW 908, a później rozwinął się przez porywisty wiatr.

Strażacy relacjonowali, że akcję utrudniał silny i zmieniający kierunek wiatr oraz niska wilgotność ściółki. Na początku ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

To kolejny duży pożar lasu w ostatnich dniach w regionie. W piątek kilkanaście zastępów strażaków gasiło ogień, który objął 15 hektarów poszycia leśnego i traw w miejscowości Sokole Pole w powiecie częstochowskim.

Strażacy z woj. śląskiego od kilku dni informują o wysokim zagrożeniu pożarowym związanym z niską wilgotnością ściółki. Do 19 maja straż pożarna w regionie odnotowała ponad 160 pożarów w lasach o łącznej powierzchni prawie 90 ha, jedna osoba została ranna, w akcje gaśnicze zaangażowanych było prawie 500 zastępów PSP i OSP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama