107,6 FM

6 wskazówek ułatwiających sprzątanie domu

Nikt z nas nie uniknie sprzątania. Brudzimy, więc też musimy i sprzątać po sobie. Sprzątać musi każdy bez wyjątku, alternatywą jest życie w brudzie lub obarczanie tym kogoś z najbliższych, co prędzej czy później prowadzi do konfliktów.

Jak więc robić to tak, aby jak najmniej było uciążliwe i najmniej zajmowało czasu i energii? kilka rad przekażemy poniżej. Nie mniej dużo też zależy od tego do jakiego rodzaju porządków się zabierasz.

  • Podstawową zasadą jest to, aby każdy przedmiot w Twoim domu miał swoje miejsce i aby był odkładany na to miejsce po użyciu, wówczas ograniczysz powstawanie bałaganu. Również organizacja życia wpływa na szybkość robienia porządków. Na przykład pranie szybciej nastawisz, gdy brudy gromadzisz od razu kategoryzując je i oddzielnie gromadząc ubrania jasne, oddzielnie ciemne i oddzielnie te z tkanin delikatnych, wymagających specjalnego traktowania. Te i podobne im sposoby sprawiają, że poszczególne Twoje czynności przebiegają szybciej. Przyjrzyj się więc co możesz usprawnić w swoim domu.
  • A wracając do sprzątania i innych czynności usprawniających „działanie domu” jakie opisujemy na naszej stronie https://mojewygodnewnetrze.pl, proponujemy, abyś na początek spróbował wykonać plan działania. Nie musi to być pisemny plan działania, wystarczy, że przyglądniesz się pomieszczeniom i zaplanujesz co chcesz posprzątać. Warto pracę tak zaplanować, aby zacząć sprzątanie od górnych partii pokoju, na przykład ścierania kurzu z góry szafek, bo ścieranie go na końcu zabrudzi wcześniej już posprzątane powierzchnie. Zawsze zwracaj uwagę, aby planować pracę w taki sposób, aby sobie samemu nie dokładać pracy i nie brudzić tego miejsca, które wcześniej posprzątałeś. Dlatego dobrze jest ustalić plan sprzątania.
  • Używaj właściwych środków do sprzątania. To bardzo ważne. Z wielu względów. Jeden jest taki, że każdy z preparatów jest przeznaczony do konkretnego rodzaju brudu i płyn do usuwania kamienia z baterii czy umywalki będzie mało skuteczny w usuwaniu brudu w kuchenki gazowej, dlatego należy używać właściwych środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Są też rozmaite płyny o oznaczeniu uniwersalny. Część osób lubi ich używać, bo można z nich korzystać czyszcząc różną powierzchnię i różnego pochodzenia brud, jednak doświadczenie podpowiada, że są one mniej skuteczne w czyszczeniu niż te dedykowane do konkretnego rodzaju brudu. Następna sprawa, to prawidłowe zabezpieczenie się przed działaniem środków chemicznych. Część z nich jest szkodliwa dla skóry i należy przy ich użyciu stosować rękawice gumowe – nie zapomnij o nich, jeśli nie chcesz uszkodzić skóry rąk. No i bardzo ważne ostrzeżenie – wszystkie środki chemiczne należy przechowywać z dala od dzieci, w taki sposób, aby nie miały one do nich dostępu.
  • Sprzątanie łazienki zacznij od umycia okien i parapetów, potem swoją uwagę skieruj na mycie kafli i fug na ścianach, lustra, a kolejno zajmij się czyszczeniem prysznica, wanny z bateriami, toalety i umywalki, na końcu należy zająć się podłogą.
  • Sprzątanie kuchni rozpocznij od poskładania brudnych naczyń do zmywarki, uruchomienia jej, ewentualnie umycia ręcznego pozostałych naczyń. Jeśli decydujemy się na mycie okien, to jest to odpowiedni moment na ich wyczyszczenie. Kolejno krytycznie przyglądamy się frontom mebli, czy wymagają czyszczenia, oraz podejmujemy decyzję, czy chcemy oczyścić górę mebli. Jeśli tak – zaczynamy od góry ścierając z nich kurz aż do czysta, następnie czyścimy fronty. Kolejno należy wyczyścić wszystkie blaty i stoły, pochować produkty i naczynia oraz wyczyścić powierzchnię kuchenki, oraz wnętrze piekarnika, jeśli tego wymaga. Podobnie, jeśli tego wymagają, czyścimy wnętrze lodówki i mikrofali. Teraz przyszła kolej na zlew. Ostatnim krokiem jest wymycie podłogi.
  • Sprzątanie sypialni zaczynamy od pościelenia łóżka. Jeśli nie chowamy pościeli do skrzyni, wystarczy pościel nakryć narzutą, aby się nie kurzyła. Następnie zabieramy się do mycia okien i parapetów. Po uprzątnięciu śladów po tej czynności można przystąpić do sprzątania reszty pokoju. Najpierw należy zrobić ogólny ład. Czyli przedmioty porozkładane w różnych miejscach pozanosić na ich właściwe miejsce, powyrzucać rozmaite śmieci, powynosić naczynia, popodlewać kwiaty. Kolejno, gdy luźne przedmioty już znalazły się na swoich miejscach zabieramy się za wycieranie kurzu z mebli. Zaczynamy od góry mebli schodząc coraz niżej. Jeśli masz problem z szybko osiadającym kurzem na meblach, w sklepach są dostępne preparaty, które zapobiegają szybkiemu osiadaniu kurzu na meblach, spróbuj zastosować jeden z nich, może efekty Cię zaskoczą? Ostatnią czynnością jest odkurzanie, jeśli w pokoju jest dywan czy wykładzina. Jeśli jej nie ma, lub zajmuje tylko fragment podłogi, trzeba także umyć podłogę mopem lub myjką parową. Z resztą myjka parowa to sprzęt, który przyda się do sprzątania w każdym z pomieszczeń i do czyszczenia większości z wymienionych wyżej sprzętów.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama