107,6 FM

KUL otworzy Centrum Abrahama Joshuy Heschela

Jego zadaniem będzie realizowanie wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży izraelskiej i polskiej.

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne spotkał się 21 czerwca ze społecznością akademicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.  Podkreślił, że dialog i spotkania młodych ludzi z Izraela i Polski to klucz do budowania porozumienia między naszymi narodami. - Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji.

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, na początku spotkania wyraził radość z rozpoczynającej się współpracy z ambasadą Izraela w Polsce oraz ośrodkami akademickimi w Izraelu. Zapowiedział powstanie na KUL powstałym w 1918 r. Centrum Abrahama Joshuy Heschela. - Celem tego centrum jest budowanie mostów i rozwijanie współpracy polsko-izraelskiej na płaszczyźnie akademickiej i kulturowej - podkreślił ks. Kalinowski.

Yacov Livne podczas wykładu „Dialog, edukacja, współpraca, młodzież” zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę Polski w historii narodu żydowskiego. - Tysiąc lat wspólnej koegzystencji na ziemiach polskich jest podstawą dobrej obecnej i przyszłej współpracy - mówił. - Powinniśmy razem podążać w kierunku rozwiązywania problemów, z którymi obecnie zmaga się Polska, Izrael i cała Europa. Wyzwania niosą z sobą nowe możliwości. Podjęcie tych wyzwań jest naszym zadaniem - akcentował. Zauważył, że źródłem wielu konfliktów jest brak szacunku między stronami, które nie rozumieją siebie wzajemnie. - Mój naród bardzo mocno tego doświadczył. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji. To jest odpowiedź na wyzwania, które stoją przed nami w przyszłości - dodał dyplomata.

Zwrócił ponadto uwagę, że łatwiej dochodzi do zniekształceń historii, gdy nie zna się historii własnej i historii krajów sąsiednich. - Dlatego naszą odpowiedzialnością jest prowadzenie wnikliwych badań i uczenie się z historii opartej na faktach - podkreślał Livne, Jego zdaniem spotkania młodych Polaków i Izraelczyków to inwestowanie we wspólną przyszłość obu krajów.

Jak podkreśla rzecznik katolickiego uniwersytetu w Lublinie, wizyta ambasadora Izraela w Polsce na KUL stanowi kontynuację wcześniej rozpoczętej współpracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama