107,6 FM

Meksyk: Wojsko poszukuje zabójcy dwóch jezuitów

W górach meksykańskiego stanu Chihuahua od trzech dni trwa pościg z udziałem 250 żołnierzy za hersztem gangu narkotykowego, który zabił dwóch księży jezuitów i ich przewodnika górskiego. Do morderstwa doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w kościele w miejscowości Cerocahui, w którym ofiary schroniły się, uciekając przed bandytą.

W toku śledztwa ustalono, że zabójcą jest prawdopodobnie „El Chueco”, boss działającej w tym stanie bandy przestępczej Los Salazar, która należy do słynącego z bezwzględnego okrucieństwa kartelu narkotykowego Sinaloa. „El Chueco” ścigał obu duchownych i ich przewodnika w przekonaniu, że przewożą pieniądze z ofiar wiernych.

Zamordowani to 78-letni ojciec Javier Campos Morales i 82-letni ojciec Joaquin Cesar Mora Salazar oraz ich przewodnik Pedro Eliadero.

Przeczytaj o tym: Dwaj jezuici zamordowani. Bronili uciekiniera

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie modlił się za ofiary tej zbrodni: „Jestem w moich uczuciach i modlitwie przy tej wspólnocie katolickiej dotkniętej tragedią. Raz jeszcze powtarzam, że przemoc nie rozwiązuje problemów, lecz jedynie przysparza cierpień” – powiedział, łącząc się w modlitwie z wiernymi w Meksyku.

Przeczytaj też: Odnaleziono ciała zamordowanych jezuitów

W związku z kolejną zbrodnią karteli narkotykowych meksykańskie media piszą o niezwykłym "żniwie śmierci", jakie przynosi obecny rok wskutek niespotykanego nasilenia ich działalności, która terroryzuje społeczeństwo. Od początku roku zarejestrowano w Meksyku 33 316 zabójstw.

Poprzednie dwa lata media określiły jako „najbardziej wypełnione przemocą w historii kraju”. W 2019 roku doszło w Meksyku do 34 688 wykrytych zabójstw, a w 2020 roku – do 34 554.

Według meksykańskiego Krajowego Instytutu Statystyki i Geografii (INEGI) do „poczucia zagrożenia utratą życia” przyznawało się w ankiecie przeprowadzonej w marcu br. 66,2 proc. Meksykanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama