107,6 FM

Zaangażowałeś się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy? Teraz możesz o tym opowiedzieć

Instytut Literatury powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs na tekst przedstawiający prawdziwą opowieść i doświadczenia Polaków związane z goszczeniem uchodźców wojennych z Ukrainy.

Uchodźcy i my. Twoja opowieść. Jest to konkurs Instytutu Literatury na tekst przedstawiający doświadczenia Polaków związane z pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w taką pomoc - gospodarzy domów czy mieszkań, którzy przyjęli pod swój dach gości z Ukrainy; opiekunów, którzy w jakikolwiek inny sposób odpowiedzieli na potrzeby uchodźców.

"Dzieje się coś niezwykłego. Nic podobnego nie wydarzyło się wcześniej ani w Polsce, ani na świecie. Nie interesują nas statystyki i liczby, ale indywidualne doświadczenia Polaków. Przełamywanie barier, wzajemne poznawanie siebie i swoich kultur, zacieranie uprzedzeń - to kwestie niebanalne. Powinniśmy je utrwalić. Mamy do czynienia z wielkim pospolitym ruszeniem moralnym, bez oglądania się na różnice polityczne, światopoglądowe czy religijne" - napisał Józef Maria Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury.

Nie trzeba być profesjonalnym pisarzem, aby wziąć udział w konkursie. Wystarczy przelać na papier swoje doświadczenia, emocje, nawiązane relacje. Tekst może przyjąć formę dziennika, pamiętnika, wspomnienia, eseju lub reportażu, bądź też zawierać elementy rozmaitych gatunków literackich.

Zgłoszenia należy przesłać na stronie www.uchodzcyimy.pl. Ostateczny termin mija 30 września 2022 roku.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie organizatora www.uchodzcyimy.pl.

Zaangażowałeś się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy? Teraz możesz o tym opowiedzieć  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama