107,6 FM

Fogiel: do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli się tym wnioskiem, myślę, że nie będzie z tym problemu - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Fogiel na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że porządek obrad Sejmu - który w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie - prawdopodobnie zostanie rozszerzony.

"Z rzeczy nowych, które się w porządku obrad powinny znaleźć, możemy potwierdzić, że wpłynął wniosek związany z ratyfikacją członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Będzie to za chwilę dosłownie przedmiotem obrad Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów" - powiedział rzecznik PiS.

"Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby to już na tym posiedzeniu Sejmu stanęło i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu" - dodał.

Przeczytaj:  ISW: celem Rosji wciąż jest obalenie rządu Ukrainy i zajęcie nie tylko Donbasu

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do traktatu północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama