107,6 FM

Zaśpiewają wspólnie

29 lipca w Krakowie spotkają się młodzi chórzyści, zrzeszeni w Polskiej Federacji "Pueri Cantores". W trakcie rozśpiewanego kongresu, który potrwa do niedzieli 31 lipca, 700 uczestników wystąpi w kościołach i w sali Filharmonii Krakowskiej.

Międzynarodowa Federacja PC, zrzeszająca chóry dziecięce i młodzieżowe, została założona w 1944 r. przez ks. Ferdynanda Mailleta. Jest wspólnotą Kościoła. Polska Federacja powstała zaś 30 lat temu, staraniem ks. Andrzeja Zająca z Tarnowa. Kieruje nią teraz ks. Wiesław Hudek. - Obecnie w Polskiej Federacji jest zrzeszonych 39 chórów dziecięcych i młodzieżowych. Na kongresie pojawi się 21 zespołów (18 z Polski, 2 z Węgier i 1 z Białorusi) - mówi s. Wanda Putyra, krakowska prezentka, sekretarz federacji.

W trakcie XI Krajowego Kongresu Polskiej Federacji "Pueri Cantores", odbywającego się pod hasłem: "Veni, Creator Spiritus",  jego uczestnicy będą śpiewali 30 lipca w trakcie "Nocy Chórów" w różnych kościołach krakowskich i w Wadowicach. Koncert galowy odbędzie się zaś 29 lipca w sali Filharmonii Krakowskiej.

W przygotowaniach organizacyjnych uczestniczą m.in. wolontariusze z trzech krakowskich zespołów: Psalmodii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dyrygowanej przez prof. Włodzimierza Siedlika, chóru szkoły sióstr prezentek dyrygowanego przez s. Wandę Putyrę i Macieja Rutkowskiego oraz chóru chłopięcego Pueri Sancti Joseph przy parafii pw. Józefa na os. Kalinowym pod dyrekcją Agaty Nawrot.

Koncerty krakowskie poprzedzi 28 lipca o godz. 18 koncert w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem. Kongres rozpocznie się w piątek 29 lipca o godz. 17 na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Następnie uczestnicy przejdą w pochodzie do budynku Filharmonii Krakowskiej, gdzie o godz. 18.30 odbędzie się koncert galowy. W sobotę 30 lipca o godz. 12.30 w kościele Mariackim odbędzie się chóralna  Modlitwa o pokój, wieczorem zaś - "Noc Chórów" w 8 świątyniach Krakowa. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 18.30 w katedrze na Wawelu, ostatni zaś - o godz. 20.30 w kościele dominikanów.Tego samego dnia o godz. 19 odbędzie się koncert w kościele Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Kongres zakończy się w niedzielę 31 lipca o godz. 12.30 Mszą w sanktuarium św. Jana Pawła II. Dwa zespoły - Poznański Chór katedralny i Pueri et Puelle Plocensis - wezmą jeszcze tego dnia udział o godz. 18 w sali Filharmonii Krakowskiej w koncercie kończącym Festiwal Chórów Chłopięcych. Ów festiwal został zorganizowany z okazji 70-lecia działalności Chóru Chłopięcego FK.

Szczegółowy program kongresu jest dostępny na stronie internetowej www.puericantores.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama