107,6 FM

Ukraina: Potwierdzono pięć popełnionych przez Rosjan przestępstw seksualnych wobec dzieci

Władze ukraińskie ustaliły także dane 5,3 tys. nielegalnie deportowanych dzieci.

Organy ścigania Ukrainy potwierdziły pięć przypadków przestępstw seksualnych wobec dzieci ze strony rosyjskich wojskowych – powiadomił prokurator generalny. Władze ukraińskie ustaliły także dane 5,3 tys. nielegalnie deportowanych dzieci.

„Są przypadki przemocy seksualnej wobec dzieci, ustalone w trakcie postępowań karnych. Ta kategoria zbrodni wojennych została potwierdzona w przypadku pięciorga dzieci w wieku od 4 do 16 lat” – powiedział Andrij Kostin w wywiadzie dla portalu lb.ua.

„Zdajemy sobie sprawę, że takich zbrodni jest o wiele więcej. To trudna praca. Pracujemy z dziećmi z wykorzystaniem systemu +zielony pokój+, w obecności psychologów, których dzieci nie widzą, ale którzy pomagają” – mówił Kostin.

Przeczytaj też: Rosjanie nie wypuszczają 50 uwięzionych kobiet z Azowstalu

Kostin powiedział również w tym samym wywiadzie, że władze ukraińskie ustaliły, iż na terytorium Rosji i Białorusi nielegalnie wywieziono z Ukrainy ponad siedem tysięcy dzieci.

„Jak dotąd ustalono tożsamość 5327 dzieci” – powiedział Kostin, dodając, że Ukraina przekazuje te informacje do MKCK. Władze Ukrainy, jak zaznaczył, nie mają możliwości działania na terytorium Rosji i wywierania nacisku na tamtejsze władze, lecz mogą to zrobić organizacje międzynarodowe.

„One mają możliwość wywarcia presji na państwo-agresora, żeby te dzieci sprowadzić (na Ukrainę). Wykorzystały je przecież, by umożliwić eksport ukraińskiego zboża do tych krajów, gdzie panuje głód” – powiedział Kostin.

Przeczytaj jeszcze: Biden ostrzega Putina przed użyciem broni masowego rażenia

Proces sprowadzania przymusowo deportowanych dzieci jest bardzo trudny. Jak dotąd, powiedział Kostin, na Ukrainę udało się sprowadzić 55 dzieci. Jeszcze 37 takich dzieci wraz z bliskimi lub opiekunami znajduje się obecnie na terytorium krajów UE.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama