107,6 FM

Afganistan: Rząd talibów zawarł z Rosją umowę na dostawy paliw i żywności

Putin znalazł sojuszników wśród fundamentalistów islamskich, których organizacja w Federacji Rosyjskich jest oficjalnie zakazana.

Rosja po ekspansji zbrojnej na Ukrainę straciła partnerów handlowych na całym świecie, którzy odcięli się od rosyjskich surowców. Jak widać Kreml desperacko szuka sojuszników oraz dodatkowych dochodów. Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy, benzynę i pszenicę. Jak informuje agencja Reutera, jest to pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu.

Co ciekawe, wcześniej władze rosyjskie oficjalnie uznały ruch Taliban, obecnie kontrolujący Afganistan, za organizację terrorystyczną. Nie przeszkadza to jednak Putinowi w układach handlowych z fundamentalistami islamskimi. To pokazuje, jak zdesperowany jest rosyjski dyktator, by kontynuować wojnę na Ukrainie. Moskwa zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów, o czym powiadomił p.o. ministra handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA i NATO. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.

"Posunięcie to jest pierwszą znaną międzynarodową umową gospodarczą zawartą przez talibów od czasu ich powrotu do władzy ponad rok temu. Żaden kraj nie uznaje formalnie tego ugrupowania (talibów - red.), które przez 20 lat walczyło z siłami zachodnimi i ich lokalnymi sojusznikami w Afganistanie, a następnie wkroczyło do Kabulu po wycofaniu się wojsk amerykańskich" - pisze agencja Reuters.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama