107,6 FM

Bp Muskus: Chrześcijańska ekologia to jedno z najważniejszych wyzwań

"Od tego, czy solidarnie się przejmiemy tym zadaniem, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy" - przekonuje krakowski biskup pomocniczy.

W Niedzielę św. Franciszka, obchodzoną po przypadającej 4 października uroczystości św. Franciszka z Asyżu, bp Damian Muskus OFM zachęca, by włączyć się w inicjatywy ekologiczne. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.

„Któż z nas nie doświadczył choć raz, że radość dzielona z innymi wzmacnia się i mnoży, a dar ofiarowany z serca zwraca się wielokrotnie, choć dawca wcale tego nie oczekuje?” - zastanawia się krakowski biskup pomocniczy w swoim wpisie na FB. „Trochę zapominamy o tej najprostszej recepcie na szczęście, o radości z dzielenia, o dawaniu innym siebie, swojego czasu, materialnego i duchowego wsparcia, przyjaznych słów czy wspólnego milczenia. Warto przywracać ten prosty, ale głęboki smak braterstwa, uczyć się go w drobiazgach” - podkreśla.

Duchowny uważa, że „gromadzenie rzeczy, doznań, kolekcjonowanie powierzchownych relacji na dłuższą metę nie przynosi nasycenia, a nawet wzmaga niepokój”. „Wyzbywanie się niepotrzebnych rzeczy, oczyszczanie serca z zagracających je, ale niewiele dających wrażeń, asceza codziennego życia i koncentracja uwagi na sprawach najważniejszych i koniecznych przynosi wolność duszy i lekkość sercu” - wyjaśnia kolejną „receptę na szczęście”.

Jego zdaniem, umiejętność minimalizmu i dzielenia się nadmiarem zgromadzonych rzeczy powoduje, że „oddychamy pełną piersią, wolniejsi i szczęśliwsi”. „Nie tylko my. Oddycha z nami ziemia, umęczona nadmierną produkcją, eksploatowana aż do wyjałowienia i coraz częściej buntująca się przeciwko człowiekowi, który zapomniał, że nie jest jej właścicielem, że została mu ona wypożyczona” – dodaje.

Jak podkreśla bp Muskus, Niedziela św. Franciszka przypomina o tym, co Biedaczyna głosił całym swoim życiem - że „wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, że jesteśmy powiązani i odpowiedzialni za siebie nawzajem, że nasza siostra ziemia zasługuje na uwagę, czułość i pokorę, bo - tak jak my - została zrodzona przez Stwórcę z miłości”. 

„Takie jest sedno chrześcijańskiej ekologii, która staje się jednym z najważniejszych zadań. Od tego, czy solidarnie się nim przejmiemy, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy” - przekonuje.

Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się w modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców. Inicjator wydarzenia, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. 

W tym roku Niedziela św. Franciszka została objęta patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama