107,6 FM

Nowonarodzony w ludzkiej codzienności - jasnogórskie szopki

O trzydzieści nowych figurek wzbogaciła się w tym roku ruchoma szopka na Jasnej Górze. Jest w niej już teraz ok. pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie, w które przez swe narodziny „wszedł” Jezus. Ta „betlejemka” powstała głównie z myślą o dzieciach. Wchodząc przez Wieczernik na tzw. fosy spotkać można żywe pawie, niegdyś ozdoby królewskich dworów.

Pawi jest 19 i są różnego ubarwienia. Są te indyjskie najbardziej rozpoznawalne, głównie ze względu na swoją urodę, oraz te zwyczajne, choć też pięknie się prezentujące.

W szopce zobaczyć można różne sceny codziennego życia. Są m.in. domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły. Są rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz a nawet golibroda.

- Każda figurka jest niepowtarzalna, mamy aż trzydzieści nowych - podkreśla o. Bronisław Kraszewski. Jasnogórski dekorator zauważa, że zmieniona została aranżacja tej szopki. - Tu trzeba przechodzić powoli, uważnie patrzeć, by dostrzec szczegóły i zachwycić się - mówi paulin.

Niezwykłej wymowy nabierają w tym roku białe gołąbki na jednej z drewnianych belek. - Gołębie są symbolem pokoju, modlimy się o pokój zwłaszcza dla narodu ukraińskiego, by nienawiść przemieniła się w zgodę i radość - powiedział o. Kraszewski.

Główną szopkę na Jasnej Górze nie stanowi ta ruchoma, ale ta stojąca na dziedzińcu przed wejściem do bazyliki. To w niej adorowane jest Dzieciątko Jezus przenoszone w uroczystej procesji po Pasterce. Mottem jest hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Obok Świętej Rodziny są też figury trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Przypominają o tym, który jak Apostoł Piotr jest pierwszym pasterzem Kościoła.

Ruchomą szopkę nawiedzać można od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 20.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy