107,6 FM

Gigantyczne zakupy nowych pociągów w Polregio

Polregio planuje podpisać w przyszłym tygodniu umowy ramowe z czterema producentami na dostawę do 200 nowych pociągów. Wartość umów to ponad 7 mld zł - podało Polregio w środę, dodając, że to największe zamówienie na nowy tabor w historii kolei regionalnej.

Jak poinformował kolejowy przewoźnik, umowy zostaną podpisane ze spółkami: FPS Cegielski, Newag, Pesa Bydgoszcz i Stadler Polska. Na początku stycznia biuro prasowe Polregio poinformowało PAP, że umowy ramowe będą obowiązywać 36 miesięcy od dnia podpisania. Przez ten okres wykonawcy związani umową ramową będą składać oferty na określoną liczbę pojazdów. O tym, u którego z producentów zostanie zamówiony pojazd, rozstrzygać ma aukcja elektroniczna. To na jej podstawie zawierane będą umowy w sprawie konkretnego zamówienia. Oferty w przetargu złożyły cztery firmy: Stadler Polska z ceną w wysokości 10 mld 897 mln 405 tys. 514,40 zł brutto, Newag z ceną 10 mld 757 mln 334 tys. zł brutto, Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz z ceną 9 mld 940 mln 650 tys. 285 zł brutto i H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych z ceną w wysokości 7 mld 158 mln 630 tys. 996 zł brutto.

Przetarg na dostawę do 200 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Polregio ogłosiło w maju ubiegłego roku. Jak podawano wówczas w ogłoszeniu zamówienia, dostawa ma dotyczyć maksymalnie 60 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych posiadających od 130 do 160 miejsc siedzących i maksymalnie 140 sztuk w wersji z minimum 210 miejscami siedzącymi. Pociągi mają osiągać prędkość 160 km/h i być wyposażone w klimatyzację oraz wi-fi dla pasażerów. Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama