107,6 FM

Gut-Mostowy: z końcem marca upływa czas na pobranie bonu turystycznego

Czas na pobranie bonu turystycznego, uprawniającego do dofinansowania wypoczynku dziecka upływa z końcem marca br., ale można nim opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje - powiedział PAP minister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

W ramach programu Polski Bon Turystyczny (PBT) aktywowano dotąd 3,87 mln bonów - dodał.

Szef MSiT wyjaśnił, że środki z bonu można przeznaczyć również na przedpłatę usługi turystycznej czy noclegowej, która zostanie zrealizowana po 31 marca br. - np. w okresie tegorocznych wakacji.

Według ministra Andrzeja Guta-Mostowego statystyki wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego podczas pierwszych tygodni tegorocznych ferii "są obiecujące, a kwoty, które wpłynęły do przedsiębiorców turystycznych wskazują, że ten sezon zimowy będzie należał do udanych".

Przeczytaj:  Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych!

"Przez kolejne tygodnie, aż do 26 lutego rodzice mogą płacić bonem zarówno za rodzinne wyjazdy na ferie, jaki i zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży - zimowiska, obozy lub wycieczki czy zajęcia organizowane przez ośrodki edukacyjne" - wyjaśnił. Dodał, że jeśli jednak ktoś nie ma możliwości skorzystania z bonu podczas ferii, może opłacić nim np. zaliczkę na późniejszy wyjazd, nawet po 31 marca 2023 r. Ważne jest - jak podkreślił - by płatność nastąpiła przed tą datą, czyli terminem, w którym upływa termin obowiązywania programu Polski Bon Turystyczny.

Przeczytaj:  Stopy procentowe zostają na tym samym poziomie

"Wszystkim rodzinom, które do tej pory nie pobrały Polskiego Bonu Turystycznego przypominamy, aby wygenerowały go z platformy PUE ZUS i dokonywały nim płatności do końca marca 2023 r. Ten sam termin obowiązuje rodziców, którzy tylko częściowo wykorzystali przysługujące im świadczenie w wysokości 500 zł na każde uprawnione dziecko" - wskazał Andrzej Gut-Mostowy.

Minister zachęcił do skorzystania z tej formy wsparcia, "która odciąży domowe budżety, przy okazji wspierając polską branżę turystyczną".

Jak poinformował, "do tej pory aktywowano 3,87 mln bonów, co stanowi 87 proc. wszystkich bonów w programie PBT".

Resort przypomniał, że Polski Bon Turystyczny można wykorzystać w ponad 28 tys. miejsc w całej Polsce. Także podczas jednodniowego wyjazdu, bez konieczności pokrywania noclegu lub blisko swojego miejsca zamieszkania. W bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem dostępne są także obiekty wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk - przyznawanym obiektom świadczącym najwyższą jakość usług turystycznych, zarówno tych realizujących płatności bonem, dostosowanych do turystyki rodzinnej oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, jak i spełniających wymogi innych ważnych dla turystów kategorii jak m.in. turystyka bez barier, zrównoważona, prozdrowotna czy na obszarach wiejskich.

Minister zwrócił uwagę, że za pomocą bonu można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. "Bon można wykorzystać poprzez skorzystanie z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonanie przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie" - wyjaśnił.

Polski Bon Turystyczny stanowi realne wsparcie dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19 - zwrócił uwagę resort. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością, na które przysługiwało świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy 18.07.2020 r. lub na które nabyto prawo do tego świadczenia między 19.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością jest to wsparcie w wysokości 1000 zł. Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama