Kredyty gotówkowe są tak popularnym produktem finansowym, że można zaciągnąć je praktycznie w każdym banku. Co charakteryzuje ten typ zobowiązania i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc je zaciągnąć?
Kredyty gotówkowe są jednym z najpowszechniejszych produktów konsumpcyjnych. Podstawową cechą tego typu finansowania jest forma jego realizacji. Zawsze ma ono postać środków pieniężnych. Oznacza to, że klient ubiegający się o taki kredyt uzyskuje fizyczną gotówkę lub wpływ na konto bankowe.
Warto zaznaczyć, że w przypadku kredytu gotówkowego, można pożyczyć znacznie niższe kwoty niż np. przy zobowiązaniu hipotecznym. Z tego względu uzyskanie konsumpcyjnego finansowania z reguły jest łatwiejsze i szybsze w realizacji. Przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy często nie ma też zbyt wielu formalności, dzięki czemu cały proces można zrealizować nawet przez internet. Wszystko to usprawnia również wydawanie decyzji kredytowej.
Łatwość i szybkość procesu kredytowego to tylko niektóre z czynników wpływających na popularność takiego finansowania. Duże zainteresowanie kredytem konsumpcyjnym wynika również z tego, że można spożytkować go na dowolny cel. Nie trzeba więc zawiadamiać kredytodawcy o tym, jak planuje się wydać pieniądze. Bank nie będzie żądał takich informacji ani przed, ani po udzieleniu finansowania.
Dowolność spożytkowania pieniędzy sprawia, że kredyt gotówkowy można zaciągnąć w celu opłacenia wakacji, remontu czy nawet bieżących potrzeb w gospodarstwie domowym. Szybki zastrzyk gotówki może przydać się także osobom, które spotkały niespodziewane sytuacje losowe.
Popularność kredytów gotówkowych sprawia, że są one dostępne w ofercie większości banków. Jak w takim morzu propozycji znaleźć to jedno najkorzystniejsze finansowanie? Samodzielna analiza rynku kredytowego może być czasochłonna oraz trudna. Warto więc skorzystać z porównywarek, które gromadzą oferty z różnych instytucji finansowych i wykorzystują je do stworzenia rankingów najbardziej opłacalnych kredytów.
Na podstawie takiego zestawienia można łatwo przeanalizować najważniejsze informacje dotyczące ofert z różnych banków. W porównywarce widać, jaka jest maksymalna kwota kredytu, oprocentowanie pożyczki, okres spłaty, prowizja czy RRSO. Bazując na tych danych, potencjalny kredytobiorca jest w stanie poznać wysokość miesięcznej raty i przeanalizować, czy spłata danego kredytu jest w zasięgu jego możliwości finansowych.
Dla banku udzielanie finansowania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem kredytowym. Termin ten opisuje sytuację, w której dłużnik nie jest w stanie wywiązać się z umowy, czyli spłacać zaciągniętego zobowiązania finansowego w terminach oraz na zasadach określonych w kontrakcie. Aby ograniczyć ryzyko straty, przed podjęciem decyzji o udzieleniu pożyczki, bankowi analitycy przeprowadzają badanie zdolności kredytowej każdego klienta.
Czym jest zdolność kredytowa? To czynnik, który określa prawdopodobieństwo spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jeśli osoba wnioskująca o kredyt ma niską zdolność kredytową, to jest ona dla banku ryzykownym klientem. Dlatego też istnieją niewielkie szanse na to, że uzyska ona finansowanie.
Skoro już wiadomo, jak ważna jest zdolność kredytowa, to warto wspomnieć też o tym, co na nią wpływa. Możliwość spłacenia zobowiązań oblicza się na podstawie kilku czynników. Banki analizują przede wszystkim finansową sytuację klienta. Pod uwagę brane są kwestie takie jak:
źródło dochodów;
wysokość miesięcznych dochodów;
wysokość miesięcznych wydatków przeznaczanych na utrzymanie gospodarstwa domowego;
obecność innych zadłużeń.
Oprócz tego w obliczaniu zdolności kredytowej ważną rolę odgrywa również wiek, stan cywilny czy wykształcenie osoby wnioskującej. Takie czynniki wskazują na przykład na to, jak długo dłużnik będzie w stanie spłacać zobowiązanie albo jakie jest prawdopodobieństwo, że po utracie pracy znajdzie nowe zatrudnienie.
Przy analizie zdolności kredytowej banki sprawdzają także historię kredytową, z którą mogą zapoznać się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam wszelkie informacje dotyczące obecnych i byłych zobowiązań finansowych. W BIK-u można więc sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca spłacał swoje zadłużenia regularnie oraz terminowo. Na tej podstawie bank jest w stanie ocenić wiarygodność klienta i założyć, jak skutecznie będzie się on wywiązywał ze zobowiązań w przypadku zaciągnięcia kolejnej pożyczki.
Jest kilka sposobów na to, aby poprawić swoją zdolność kredytową, a tym samym zdobyć pozytywną decyzję w kwestii finansowania. Co można zrobić, żeby zyskać w oczach analityków bankowych?
Na początek warto uregulować obecne zobowiązania. Mowa tu zarówno o zapłaceniu rat innych pożyczek, jak i zadłużeń na kartach debetowych lub kredytowych. Zaleca się także zmniejszenie limitów tych ostatnich. Bank odbierze to jako oznakę tego, że klient nie zamierza powiększać swoich długów, a więc potencjalnie będzie miał pieniądze na spłatę kredytu, o który wnioskuje.
Aby zwiększyć swoją zdolność, warto też złożyć wniosek z partnerem kredytowym. Taką opcję powinny rozpatrzyć osoby o niskich dochodach. Mogą one dołączyć do kredytu rodziców albo partnerów, którzy mają lepsze zarobki. W takim przypadku wspólna zdolność kredytowa będzie większa i wzrosną szanse na uzyskanie finansowania.
Czynnikiem, który jest w stanie wywindować zdolność kredytową, jest też umowa o pracę na czas nieokreślony. Taki rodzaj zatrudnienia jest powszechnie uznawany za najbardziej stabilny, a więc zapewniający stały i jednakowy dochód. Warto więc ubiegać się o podpisanie takiej umowy w swoim miejscu pracy.
Artykuł sponsorowany (om)