107,6 FM

Papież odwiedził Instytut dla niepełnosprawnych dzieci w Budapeszcie

Papież Franciszek, przebywający na Węgrzech, odwiedził w sobotę rano katolicki Instytut dla dzieci niewidomych i z innymi niepełnosprawnościami. Wizyta ta miała charakter prywatny.

W Instytucie imienia błogosławionego Laszlo Batthyany-Strattmanna (1870-1931), lekarza beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II w 2003 roku, znajduje się między innymi przedszkole i szkoła podstawowa dla dzieci niewidomych oraz wymagających specjalnej opieki dydaktycznej.

Jest tam basen, sala gimnastyczna, ośrodek fizjoterapii.

Tamtejszy ośrodek dla dzieci niewidomych był prowadzony przez lata przez siostrę Anna Feh,r, zmarłą w 2021 roku. Była pedagogiem i osobą niedowidzącą. Pierwszą placówkę założyła w 1982 roku w mieszkaniu o powierzchni stu metrów kwadratowych, ale była ona za mała, by można było w niej przyjąć wszystkie potrzebujące pomocy dzieci.

Ośrodek został siedem lat później przeniesiony do nowej siedziby, którą odwiedził Franciszek. Działalność placówki rozszerzono także na niesienie pomocy i zapewnienie edukacji dzieciom z innymi potrzebami i niepełnosprawnościami, w tym motorycznymi.

Dom prowadzony jest od 2016 roku przez organizację Kolping, podlegającą Konferencji Episkopatu Włoch.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama