107,6 FM

Rzekome objawienie w Parczewie: kuria rozwiewa wątpliwości

Prawdopodobnie występuje tu zjawisko pareidolii, czyli zjawiska poznawczego, które polega na dopatrywaniu się znanych kształtów - czytamy na stronie kurii siedleckiej.

Kilka dni temu na pniu drzewa na jednym z parczewskich osiedli mieszkańcy zauważyli kształt, który skojarzyli z wizerunkiem Maryi lub Jezusa. O rzekomym objawieniu zrobiło się głośno w lokalnych mediach, przy drzewie zaczęły gromadzić się grupki ludzi. W krótkim czasie o wydarzeniu zaczęły informować media ogólnopolskie, opisując je jako tzw. "cud w Parczewie".

O komentarz do sprawy został zapytany rzecznik kurii diecezjalnej w Siedlcach. Na łamach portalu podlasie24.pl wyraził swój daleko idący sceptycyzm. O tym, że rzekome objawienie nie ma charakteru zjawiska nadprzyrodzonego świadczy m.in. fakt, że objawienie w chrześcijaństwie niesie ze sobą jakieś przesłanie teologiczne - w przypadku z Parczewa nie ma żadnej treści, jest jedynie niewyraźny kształt, który niektórym kojarzy się z Maryją, a innym z Jezusem. Ponadto w całej historii Kościoła nigdy nie dochodziło do objawień na korze drzew czy innych tego typu powierzchniach.

- Prawdopodobnie występuje tu zjawisko pareidolii, czyli zjawiska poznawczego, które polega na dopatrywaniu się znanych kształtów - mówi rzecznik kurii ks. kan. Jacek Świątek. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama