107,6 FM

Bytom. Odkrycie dotyczące Towarzystwa św. Alojzego

Nie 30, a ponad 50 lat miało istnieć na Górnym Śląsku Towarzystwo św. Alojzego. Tak wynika z odkrytych niedawno dokumentów, na które składają się stare fotografie i protokoły spotkań Towarzystwa w latach 1898-1918.

Odkryto ważne dokumenty dotyczące historii Bytomia. To dwa tomy protokołów ze spotkań Towarzystwa św. Alojzego w latach 1899–1918. Zapiski są o tyle ważne, że według dotychczasowych danych, w tym okresie grupy zrzeszone w Towarzystwo miały już nie funkcjonować. Znalezione dokumenty pozwalają jednak wydłużyć ich historię o kolejne 20 lat – mówi Maciej Bartków, koordynator projektu Tajemniczy Bytom:

Towarzystwo św. Alojzego pod koniec XIX wieku prowadziło działalność kulturalno-oświatową prowadzoną na gruncie katolickim. Założycielem pierwszej grupy był poeta i działacz narodowy ksiądz Norbert Bończyk.

W szczytowym okresie działalności Towarzystwo św. Alojzego tworzyło kilkadziesiąt grup na terenie między innymi Bytomia, Katowic czy Tarnowskich Gór. Mówi profesor Piotr Obrączka, literaturoznawca z Bytomia:

Odnalezione dokumenty i fotografie będzie można obejrzeć już wiosną. Planowane jest ich wystawienie w pełniącym rolę muzeum schronie w Miechowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama