107,6 FM

Region. Rozstrzygnięcia II tury wyborów - komentarze

Za kandydatami II tury wyborów krótka noc i intensywny dzień. Znane są już wyniki a Radio eM zebrało pierwsze komentarze.

Paweł Silbert zachował stanowisko prezydenta miasta Jaworzno. W pierwszej turze wyborów uzyskał on 44,5% głosów, ale przegrał z Michałem Kirkerem popieranym przez Koalicję Obywatelską, którego wskazało wówczas 46% wyborców. W drugiej turze było jednak 55:45 na rzecz Silberta. Dziękując w mediach społecznościowych mieszkańcom Jaworzna, Paweł Silbert wskazał, że głosy oddane na kontrkandydata będą "powodem, by starać się jeszcze bardziej przekonać do tego, że pomimo różnic można wspólnie rozwijać miasto":

Będzie to 6. kadencja Pawła Silberta na stanowisku prezydenta Jaworzna. Krócej rządzi Piotr Kuczera, który może szykować się na 3. kadencję, chociaż cząstkowe wyniki dawały nawet nadzieje rywalowi, Andrzejowi Sączkowi. W Świętochłowicach zostaje Daniel Beger, w Siemianowicach Śląskich Rafał Piech, w Mysłowicach Dariusz Wójtowicz. W Rudzie Śląskiej urzędujący Michał Pierończyk zgarnął ponad 70% głosów:

Region. Rozstrzygnięcia II tury wyborów - komentarze   Michał Pierończyk, dotychczasowy i wybrany na nową kadencję prezydent Rudy Śląskiej Marcin Iciek/ Radio eM

Michał Pierończyk prezydentem został w 2022 roku, po śmierci ówczesnej prezydent Grażyny Dziedzic. Ale przecież przez 12 lat był jej zastępcą. Dlatego też, jako w miarę doświadczonego samorządowca Marcin Iciek, reporter Radia eM dopytał...

W II turze wyborów samorządowych mam też tzw. "świeżaków" czyli osoby, które wygrały i doprowadziły do zmian na stołku włodarza. Tak się stało m.in w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie nowym prezydentem został startujący z komitetu Prawa i Sprawiedliwości Michał Urgoł. Sam zainteresowany tak komentował ten wybór:

A tymi rzeczami są: przyciągnięcie inwestorów na tereny przemysłowe, tak by mieszkańcy pogranicza szukali pracy raczej w Polsce a także rozmowy i silny nacisk, by przywrócić jak najszybciej połączenie kolejowe do Katowic.

Region. Rozstrzygnięcia II tury wyborów - komentarze   Katarzyna Kuczyńska-Budka, nowa prezydent w Gliwicach Marcin Iciek/ Radio eM

Wśród nowych prezydentów jest też Maciej Gramatyka, który z roli pełniącego obowiązki po Andrzeju Dziubie, który został senatorem, teraz wskoczy w buty pełnoprawnego prezydenta Tychów. Nowym włodarzem będzie także Katarzyna Kuczyńska-Budka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, która pokonała Mariusza Śpiewoka z ugrupowania wieloletniego prezydenta miasta - Zygmunta Frankiewicza. Katarzyna Kuczyńska-Budka w Gliwicach otrzymała 24,5 tysiąca głosów a swojego rywala wyprzedziła o zaledwie 540 głosów.

Region. Rozstrzygnięcia II tury wyborów - komentarze   Agnieszka Rupniewska, nowa prezydent Zabrza Marcin Iciek/ Radio eM

Dość intensywnie było również  w Zabrzu, gdzie doszło do pojedynku dwóch pań i dwóch pokoleń a jednocześnie do powtórki z 2018 roku. Także wtedy w II turze mierzyły się: rządząca miastem od 2006 roku prezydent Małgorzata Mańka-Szulik oraz jej kontrkandydatka Agnieszka Rupniewska. Ale tym razem, inaczej niż 5,5 roku temu wygrała Agnieszka Rupniewska. Jej pierwszą decyzją - jak zapowiada - będzie audyt finansowy i a większe "otwarcie" urzędu. Na dzisiejszym briefingu już po zwycięstwie padały też pytania o Górnika Zabrze:

W niedzielnych wyborach w ramach II. tury najniższa frekwencja była w Rudzie Śląskiej (32 proc.) i Zabrzu (36 proc.). Najwyższa w pow. częstochowskim (51 proc.) i Mysłowicach (50 proc.).

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama