107,6 FM

Wolontariusze ŚDM wzbogacili bank krwi

W Wieliczce młodzież przygotowująca Światowe Dni Młodzieży zorganizowała akcję krwiodawstwa.

- Pomagamy potrzebującym. Chcemy, żeby młodzież, która angażuje się w życie Kościoła, dawała również coś od siebie - mówi ks. Piotr Burtan, wikary parafii św. Klemensa w Wieliczce. - Krew ma każdy, więc każdy może się nią podzielić i to zupełnie za darmo - dodaje.

Akcję krwiodawstwa zorganizowała młodzież, która na co dzień dba o parafialne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

Przeprowadzona 8 lutego zbiórka trwała przez pięć godzin i brały w niej udział osoby w różnym wieku. W niektórych momentach chętnych było tak wielu, że tworzyły się kolejki.

- Frekwencja poprawiała się z godziny na godzinę - wspomina Anna Janus, liderka ŚDM z parafii św. Klemensa. Dodaje, że krew jest tak cenna, że warto byłoby zorganizować akcję nawet, jeśli pojawiłoby się tylko kilka osób. Efekt przekroczył jednak oczekiwania organizatorów - w sumie krew oddały 23 osoby.

Jak udało się przygotować zbiórkę? - Wystarczyło parę telefonów do znajomych z pytaniem "Jak zorganizować akcję krwiodawstwa?". Przyjechała ekipa ze sprzętem, my zapewniliśmy salę, troszkę nagłośniliśmy akcję i jak widać udało się zachęcić ludzi do udziału - mówi ks. Piotr.

By pójść za ciosem, zaangażowana w ŚDM młodzież z Wieliczki planuje niebawem zorganizować akcję rejestracji dawców szpiku kostnego.

W dalszych planach jest także m. in. certyfikowany kurs pierwszej pomocy. Jak wyjaśnia ks. Burtan, pozwoli on zdobyć umiejętności, które przydadzą się nie tylko w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Akcje te towarzyszą przygotowaniom duchowym i ściśle związanym ze Światowymi Dniami Młodzieży - zbiórkom pieniędzy, promocji idei ŚDM czy spotkaniom formacyjnym dla wolontariuszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama