107,6 FM

Śladami Strzelców Konnych

Na polanie Kałużówka prawie 200 uczniów, 30 opiekunów i kilkunastu zaproszonych gości wzięło udział w Mszy św. i podsumowaniu X Rajdu Gwiaździstego "Śladami 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej Kałużówka 2015".

Organizatorem rajdu dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych  Gminy i Miasta Dębica, w którym młodzież rywalizuje o Proporzec Przechodni 5 Pułku Strzelców Konnych, był Zespół Szkół w Gumniskach im. mjr. Adama Lazarowicza. Myślą przewodnią rajdu jest „Wychowywać przez historię”.

W tegorocznym jubileuszowym rajdzie wzięło udział ponad 200 uczniów z: Zespołu  Szkół w Paszczynie, Zespłu Szkół w Dobrkowie, SP nr 12 w Dębicy, SP nr 11 w Dębicy, Pilznieńskiego  Szczepu Harcerskiego, Pustków Osiedle, ZS w Głobikowej, Miejskiego  Gimnazjum nr 4 w Dębicy, SP w Gumniskach, ZS Brzeźnicy i Gimnazjum w Gumniskach.

– Naszym celem jest kreowanie wśród dzieci i młodzieży trwałych wartości i postaw patriotycznych, kultury miłości do rodzimej ziemi z jej dziedzictwem historycznym. Rajd jest inicjatywą dydaktyczną i hołdem pamięci dla żołnierzy 5 PSK AK,  ma służyć utrwaleniu i przekazaniu tej pamięci młodemu pokoleniu. Jako lekcja przeszłości rajd posiada walor niezwykły, gdyż narracji historycznej wtórują autentyczne miejsca wydarzeń, mogiły bohaterów i piękna dębicka przyroda – mówi  Włodzimierz Jaźwiński, dyrektor Zespołu Szkół w Gumniskach.

Po zaciętej rywalizacji patroli I miejsce i proporzec przechodni Środowiska 5PSK AK  zdobyła drużyna  Publicznego  Gimnazjum w Gumniskach. Dwa równoległe drugie miejsca zajęły patrole z SP nr 11  i SP 12 w Dębicy. Trzecie miejsce  Publiczne Gimnazjum w Brzeźnicy.

Nagrody, dyplomy i wyróżnienia zwycięskim drużynom wręczyli: starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, Adrianna Miazga z Gminnego Zespołu Administracyjnego Gminy Dębica i Marzena Mordarska-Czuchra z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Dębicy.

– Łącznie  w Rajdzie brało udział  blisko 200 uczniów i 30 opiekunów. Patrole miały do przejścia trasę około 4 km wiodącą od budynku szkoły do  polany Kałużówka. Po drodze miały wykazać się znajomością historii, sprawnością pokonywania „pola minowego” oraz wyszukiwania   ukrytych obiektów w  lesie, jak również  celnym strzelaniem – mówi Maciej Małozięć, sekretarz Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy.

W organizację tegorocznego, jubileuszowego Rajdu Gwiaździstego włączyły się: parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Dębica, Starostwo Powiatowe w Dębicy, Gmina Dębica i Burmistrz Miasta Dębicy. Rajd odbył się pod honorowym patronatem Światowego  Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK.

Na podsumowaniu obecni byli żołnierze AK   Na podsumowaniu obecni byli żołnierze AK
arch. UMD
W tegorocznym rajdzie wzięło udział 200 uczniów   W tegorocznym rajdzie wzięło udział 200 uczniów
arch. UMD

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama