107,6 FM

Zmarł Jan Kulczyk

Miał 65 lat. Był jednym z najbogatszych Polaków.

Jan Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments, która miała siedziby w Dubaju, Londynie czy Kijowie. Jej siedzibą był Luksemburg. W rankingu najbogatszych Polaków regularnie pojawiał się od 2002 roku.

Urodził się 24 czerwca 1950 roku. Studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 2012 roku "Forbes" umieścił go na czele listy najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowano na około 9 miliardów złotych.

Jego pierwszym biznesowym przedsięwzięciem było założenie w 1981 roku firmy Interkulpol, jednego z pierwszych powojennych przedsiębiorstw zajmujących się handlem międzynarodowym. W 1988 roku Kulczyk został oficjalnym dilerem Volkswagena w Polsce. Jego pierwszym wielkim interesem była dostawa aut dla policji i UOP w 1991 roku.

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Od 2005 roku Kulczyk mieszkał w Londynie. Przedsiębiorca był kilkakrotnie honorowany wysokimi polskimi odznaczeniami. W 1998 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2015 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 roku został włączony do konfraterni zakonu paulinów.

W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak poinformował Kulczyk Holding SA, przedsiębiorca zmarł w wyniku "powikłań pooperacyjnych".

Zmarł Jan Kulczyk   Na zdjęciu archiwalnym z 26.06.2015. odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Jacek Turczyk /PAP

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama