Chaos. Uchodźcy wyprowadzeni z pociągu

dodane 03.09.2015 15:02

PAP |

Dramatyczne sceny rozgrywały się w czwartek w miejscowości Bicske, ok. 40 km od Budapesztu, gdzie policja węgierska nakazała uchodźcom opuszczenie pociągu, który z budapeszteńskiego dworca Keleti wyjechał tego dnia do Sopronu przy granicy z Austrią.

Chaos. Uchodźcy wyprowadzeni z pociągu   /HERBERT P. OCZERET /pap/epa Uchodźcy wsiadają do pociągu na budapeszteńskim dworcu wschodnim (Keleti)

Wyprowadzeni z pociągu ludzie uderzali rękoma w okna, krzycząc "no camp, no camp", tzn. protestując przeciwko umieszczeniu ich w obozie dla uchodźców - relacjonuje reporter agencji Reutera. Dziesiątki ludzi rzuciło się do ucieczki, inni kładli się na torach. Część uchodźców wdarła się do pociągu z powrotem.

Węgierska agencja prasowa MTI poinformowała, że w Bicske na pociąg z Budapesztu czekała policja i tłumacze. Podstawiono ok. 20 autobusów, które miały zawieźć uchodźców do znajdującego się w pobliżu obozu. Wielu ludzi wyprowadzono z pociągu, ale potem skierowano ich z powrotem na peron. Władze nie opublikowały na razie żadnego wyjaśnienia tej sytuacji.

Policja ogłosiła dworzec kolejowy w miejscowości Bicske "strefą operacyjną" i nakazała przedstawicielom mediów opuszczenie tej strefy - informuje reporter agencji Reutera.

Portal informacyjny index.hu podaje, że z dworca Keleti wyjechał w czwartek w kierunku Sopronu także drugi pociąg. Wielu uchodźców wysiadło jednak z niego przed odjazdem, gdy rozeszła się wiadomość, że mają zostać dowiezieni tylko do Bicske.

Węgierska policja, która od wtorku nie wpuszczała na dworzec Keleti imigrantów chcących odjechać do Niemiec i Austrii, wycofała się w czwartek rano. Imigranci wdarli się do stojących na peronach składów mimo obwieszczeń z głośników po angielsku, że pociągi nie odjadą do Europy Zachodniej.

Wśród panującego na dworcu chaosu, pod nieobecność policji, część imigrantów opuściła wagony, a część w nich pozostała. Węgierskie koleje oświadczyły, że wstrzymują bezpośrednie połączenia na Zachód "ze względu na bezpieczeństwo transportu kolejowego". Nieco później pociąg pełen uchodźców odjechał do Sopronu.

Władze węgierskie nie podały przyczyn zdjęcia utrzymywanej od wtorku blokady dworca.

Od wtorku tysiące uchodźców nie mogły wyjechać z dworca Keleti do Austrii i Niemiec mimo kupionych biletów. Ludzie ci oblegali plac przed stacją, prowadzące do niej przejście podziemne i sąsiednie ulice. Władze w Budapeszcie argumentowały, że Węgry usiłują egzekwować prawo UE, na mocy którego każdy, kto chciałby poruszać się wewnątrz Unii, powinien mieć ważny paszport i wizę Schengen.

Tymczasem szef wiedeńskiej policji Gerhard Puerstl oświadczył w czwartek, że uchodźcy przybywający z Węgier do stolicy Austrii nie będą rejestrowani ani poddawani kontrolom, a ich podróż dalej na Zachód nie będzie utrudniana.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGRACJA, UCHODŹCY, WĘGRY

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Awa 03.09.2015 22:54

http://blogpublika.com/author/murzynskosc-dla-poczatkujacych/

cytaty

No a przecież podstawowy problem z tą ludnością jest taki, że oni nie pracują. Nie pracują jako grupa społeczna (procentowo) w żadnym europejskim kraju, w którym mieszkają od lat. To nie jest inwestycja społeczna tylko rozsadnik przestępczości oraz klienci opieki społecznej –

W tej sprawie mieszają ludzie, którzy być może mają wielkie serce, ale mały rozum. Gdzie pani da mieszkanie – tylko tym 20 tysiącom ludzi? Przecież wielu Polaków nie stać na własne mieszkanie – wsadzi pani tych uchodźców do namiotów i da im łopatę do odśnieżania okolicy oraz walonki, czy jak

Skąd pani weźmie opiekę lekarską? – także specjalistyczną?
Przecież nasz system opieki medycznej jest niewystarczający dla nas samych (po wyjeździe 3 milionów ludzi!) – nikt nie marzy o poziomie europejskim w tym względzie dla własnych obywateli

Pomiędzy tymi ludźmi są dżihadyści.
To nie bajka tylko fakt: to widać i na Peloponezie i na wyspie Kos. Jak ich pani chce wyłapać, jeżeli nie macie wspólnego języka? A wystarczy taki jeden, żeby się rozerwał w warszawskim metrze w imię Allaha,

 

Plusów: 0 E. 03.09.2015 22:51
Niezalogowany użytkownik Brawo za okłamanie tych ludzi w pociągu.
Plusów: 3 Jaro 03.09.2015 19:49
Niezalogowany użytkownik Angela Merkel podjęła w ostatnim czasie dwie decyzje:
1. W Polsce nie będzie stałych baz NATO.
2. W Polsce będą stałe obozy dla uchodźców.
by Marek Magierowski on Twitter
Plusów: 4 Hydrus 03.09.2015 16:03
Brawo Węgry. Kiedy wreszcie reszta państw UE pójdzie ich śladem?

wszystkie komentarze >