107,6 FM

W Weronie mówią: "Szczęść Boże!"

Italię niedawno odwiedzili młodzi z Diecezjalnego Centrum ŚDM archidiecezji katowickiej. Włosi przyjadą do nas za rok.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży nabierają tempa. Ostatnie tygodnie obfitują w wizyty delegacji grup z różnych miejsc na świecie, które w przyszłym roku przyjadą do archidiecezji katowickiej, by przeżywać pierwszy etap ŚDM.

Niedawno przedstawiciele Diecezjalnego Centrum z Katowic odbyli rewizytę w Weronie, by zachęcić młodych Włochów do odwiedzenia Polski w 2016 roku.

Przedstawiciele młodzieży ze Śląska wzięli udział we włoskim spotkaniu młodych Hope(R)Azione Speranza. To ogromny diecezjalny festiwal, który odbywa się co roku od kilkunastu lat. Ponad 5000 młodych werończyków zgromadziło się w hali sportowej, by modlić się, rozmawiać o swojej przyszłości i dobrze się bawić. W tym roku motywem przewodnim było hasło: „Nadzieja”.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 3 października. Liczna grupa 18-latków zgromadziła się na jednym ze szkolnych placów, by dyskutować o swoim przejściu w dorosłość. Towarzyszyły im trzy bardzo ważne symbole: krzyż, serce i otwarta dłoń.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Całość rozpoczęła się od spektaklu „Nadzieja”. Następnie młodzi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Giuseppe Zenti. W homilii nawiązał on do rozpoczynającego się w Rzymie synodu poświęconego rodzinie. Zwieńczeniem Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu. Później Pana Jezusa adorować można było w bocznej sali, a młodzi w tym czasie mieli również możliwość przystąpienia do spowiedzi.

Młodzi werończycy, jak na Włochów przystało, pokazali, że potrafią doskonale się bawić. Śpiewom, tańcom, uśmiechom i wspólnym zdjęciom nie było końca. Wreszcie grupa katowicka dostała swoje pięć minut. Włosi w mig nauczyli się witać typowo śląskim „Szczęść Boże” i zadeklarowali, że w przyszłym roku licznie stawią się na Światowych Dniach Młodzieży.

Archidiecezja katowicka na czas Dni w Diecezji, czyli podczas tygodnia poprzedzającego wydarzenia centralne w Krakowie przyjmie 20 tys. młodych z całego świata. Najwięcej, bo ok. 8 tysięcy pielgrzymów, przyjedzie właśnie z Włoch.

- Zarejestrowane grupy zagraniczne już teraz chcą się z nami spotykać. Odpowiadamy na te zaproszenia i organizujemy spotkania, na których możemy się poznać, zintegrować, przedstawić plan Dni w Diecezji i, co najważniejsze - wspólnie się modlić. Do tej pory widzieliśmy się z delegacjami z Włoch, Niemiec, Francji, Czech i Kolumbii. W tym miesiącu jesteśmy umówieni na spotkanie z delegacją z Argentyny, Mediolanu oraz ze wspólnotą św. Jana - mówi Marceli Łyczko, rzecznik Diecezjalnego Centrum ŚDM archidiecezji katowickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama