107,6 FM

Województwo dołoży na katedry

Największą dotację - 400 tys. zł - otrzyma sosnowiecka katedra. 95 tys. zł przyznano katedrze z Katowic. W planach jest powrót do założeń sprzed II wojny światowej.

Najwyższą dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w roku 2015 przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków otrzymała katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, która ucierpiała w pożarze w 2014 roku. Pieniądze z budżetu województwa mają zostać przeznaczone na konserwację estetyczną polichromii sklepienia nawy głównej kościoła.

Katedra Chrystusa Króla w Katowicach, która w tym roku obchodzi 60. rocznicę konsekracji, otrzyma 95 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na już wykonane prace konserwatorskie gmachu archikatedry, w tym m.in. elewacji wejścia głównego, drzwi katedry, schodów.

W planach jest również powrót do założeń sprzed II wojny światowej. Chodzi o miejsce wieńczące kolumnadę na szczycie fasady głównej, nad napisem: Soli Deo honor et gloria. Na ten cel będzie zebrana specjalna zbiórka. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze wiadomy.  - Według pierwotnych projektów Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego fasada zamykała się Hołdem Ludu Śląskiego. Chrystus Król w otoczeniu śląskich rodzin, w otoczeniu grup profesjonalnych, tego typu płaskorzeźba ażurowa miałaby wieńczyć fasadę naszej katedry - tłumaczy ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedry.

Dotychczas wyremontowane zostały fasada katedry i jedna ściana. - Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego są w całości przeznaczone na remonty już wykonane w tym roku - dodaje ks. Ł. Gaweł.

Kiedy w latach 50. XX w. z diecezji wysiedlono biskupów i uwięziono ks. Rudolfa Adamczyka, który po wojnie kierował budową katedry, jego miejsce zajął narzucony przez władze komunistyczne wikariusz kapitulny ks. Jan Piskorz.

Województwo dołoży na katedry   Pierwotny projekt katedry Chrystusa Króla archiwum archikatedry Ulegając naciskom władz, doprowadził do zmiany planów architektonicznych. W rezultacie kopuła archikatedry jest niższa o 38 metrów. Jej podniesienie nie jest możliwe, w perspektywie czasu realna natomiast jest budowa elementu fasady katedry, miejsca Hołdu Ludu Śląskiego dla Chrystusa Króla.

"Katowicka katedra - choć od 60 lat służy budowaniu Kościoła - archidiecezjalnej wspólnoty i wspólnoty lokalnej, nie odpowiada w swym kształcie pierwotnym projektom architektów Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Jednym z brakujących, ważnych elementów, który według projektantów miał wieńczyć kolumnadę zdobiącą fasadę katedry, jest Hołd Ludu Śląskiego dla Chrystusa Króla. W roku 90. rocznicy powstania naszego Kościoła lokalnego oraz 60. rocznicy poświęcenia katedry zrodziła się inicjatywa, popierana również przez samorząd, aby wykonać zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Hołd Ludu Śląskiego, symbolizujący wierną postawę pokoleń na Górnym Śląsku wobec Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka" - napisał abp Wiktor Skworc.

Msza w 60. rocznicę konsekracji odbędzie się w piątek 30 listopada o godz. 18. Zbiórka na restaurację katedry - w niedzielę 1 listopada.

Pieniądze z budżetu otrzyma również m.in. kościół św. Marcina w Ćwiklicach. 40 tys. zł ma być przeznaczone na konserwację polichromii, kaplicy i kruchty.

Województwo dołoży na katedry   Sosnowiec, 29.10.2014. Pożar katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zdjęcie z lotu ptaka RCC Studio Daniel Pietryga Pożar w sosnowieckiej katedrze wybuchł prawie równo rok temu, po północy 29 października. Spłonął dach nad nawami, transeptem i prezbiterium. Zawaliła się sygnaturka, a wnętrze katedry zostało zalane. Uszkodzone lub częściowo zniszczone są też malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.

Po ugaszeniu pożaru prawie cała posadzka katedry pokryta została grubą warstwą popiołu, gruzu i resztkami fresków. Zniszczone zostały ławki, klęczniki i żyrandole. Na suficie oraz ścianach po zabytkowych freskach zostały białe dziury. Straty szacowane były w milionach zł.

Łączna dotacja na konserwację zabytków województwa wyniesie 1,1 mln zł i będzie przeznaczona dla 25 obiektów. Ma wspierać działania właścicieli lub posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama