Papież: To skandal i hańba ludzkości

dodane 02.12.2015 11:53

PAP |

"Skandalem" i "hańbą" ludzkości nazwał papież Franciszek sytuację, kiedy na świecie koegzystują obok siebie bogactwo i ubóstwo.

Papież: To skandal i hańba ludzkości   ETTORE FERRARI /pap/epa

Podczas środowej audiencji generalnej papież zaapelował o przebudowę modelu rozwoju, by był on sprawiedliwy i zrównoważony. To jest "globalne wyzwanie naszej epoki" - oświadczył Franciszek w czasie audiencji na placu Świętego Piotra, w trakcie której podsumował swą podróż do Afryki. Trzeba - jak podkreślił - odejść od wojen, podziałów, ubóstwa i wybrać pokój, pojednanie oraz rozwój.

W katechezie Franciszek mówił, że na jednym kontynencie, w Europie, młodych ludzi jest bardzo mało, bo "przyrost naturalny wydaje się luksusem", a na drugim, w Afryce, większość ludności to młodzież, która jest "nadzieją" na przyszłość.

Przywołując kolejne etapy swej wizyty w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej oraz swoje spotkania z misjonarzami papież zwrócił uwagę na ich "heroiczne" świadectwo. Stwierdził, że posługa kapłanów i zakonnic oraz zakonników jest "zaczynem dla całego społeczeństwa" , co pokazują - jak dodał - "skuteczne działania dokonane w Ugandzie w walce z AIDS i przyjmowanie uchodźców".

Franciszek dodał, że "na znak wiary i nadziei" otworzył Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, na ponad tydzień przed inauguracją Roku Miłosierdzia i stało się to w kraju, który bardzo cierpi.

Zwracając się do Polaków papież mówił o rozpoczętym Adwencie. "W kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który wkrótce zaczniemy, niech będzie on dla nas czasem modlitwy, szczególnej czujności i otwarcia serc dla Jezusa Miłosiernego" - powiedział.

Na placu Świętego Piotra, gdzie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym i Rokiem Świętym, było wyjątkowo mało ludzi. Podobnie, jak się zauważa, było tuż po zamachach w Paryżu z 13 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, PAPIEŻ, WATYKAN

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 spoko 02.12.2015 22:23
Niezalogowany użytkownik Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy,a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała –
to na co się to przyda? (Jk 2.14-16)
Plusów: 0 Tomek 02.12.2015 16:23
Niezalogowany użytkownik Socjalizm podawał rozwiązania. Skrajnie niezgodne z ewangelią. Problem w tym, że papież wskazuje konsekwencje grzechu jako problem. Prawdziwym problemem jest grzech i odrzucenie Chrystusa, wszystkie tego konsekwencje mogą służyć tylko otwieraniu oczu ludzi wierzących. Ratunek dla świata to rozbudzenie wiary.
Plusów: 0 Wte 02.12.2015 16:17
Niezalogowany użytkownik Papież zapomina o obronie życia i o obronie wiary, zato zabiera się za problemy społeczne. Najpierw powinna iść troska o zbawienie duszy. Jednak biedy nikt nigdy nie zlikwiduje. To byłaby utopia. Powiedział to Judaszowi sam Pan Jezus:

Ubogich zawsze mieć będziecie.

Biedę można co najwyżej ograniczać.
Plusów: 4 Zaba_na_Rowerze 02.12.2015 16:13
Typowa socjalistyczno - roszczeniowa retoryka. Jak różna od wypowiedzi poprzedników, którzy wraz z krytyką, podawali rozwiązania.

wszystkie komentarze >

Reklama