107,6 FM

Orzeł za całokształt dla Janusza Gajosa

Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia - ogłosiła przyznająca nagrody Polska Akademia Filmowa. To pierwszy wyłoniony już zdobywca tegorocznego "polskiego Oscara". Laureaci Orłów w pozostałych kategoriach będą uhonorowani w poniedziałek.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

W uroczystości wyłonienia laureata Orła za osiągnięcia życia, która odbyła się w środę w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Zwracając się do przedstawicieli filmowego środowiska, Sellin mówił o nowych mechanizmach wspierania polskiego kina, nad którymi trwają prace w MKiDN. "Ministerstwo pracuje nad nowym mechanizmem, dodatkowym - obok PISF - który umożliwi nam produkcję filmów historycznych, jak wiadomo - drogich. Taki mechanizm jest tworzony, będzie zaproponowany środowisku i myślę, że jeszcze w tym roku będzie można z niego korzystać. Także w tym kierunku rozwiniemy skrzydła" - zapowiedział Sellin.

"Pracujemy również w ministerstwie nad specjalnymi rozwiązaniami ustawowymi, które umożliwiałyby ambitniejszą produkcję na terenie Polski filmu nie tylko polskiego, ale też światowego, dzięki specjalnym, w wielu krajach funkcjonującym już, u nas jeszcze nie, ulgom podatkowym dla producentów filmowych, którzy chcą na polskiej ziemi produkować filmy" - mówił dalej.

Sellin podkreślił, że kondycja polskiej kinematografii jest bardzo dobra. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem odradzania się polskiego kina i coraz większych sukcesów. Pamiętamy, że w latach 90. i w pierwszych latach obecnego wieku mieliśmy do czynienia z pewnym kryzysem wynikającym z braku systemowego mecenatu państwowego nad polskim kinem. Ten kryzys przełamaliśmy 11 lat temu poprzez uchwalenie ustawy o kinematografii i powołanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej" - mówił.

Jak zaznaczył, "mamy wymierne efekty tego czynu". Przed 2005 rokiem "czasami były takie lata, że było tylko kilka filmów rocznie, dzisiaj już to jest na ogół kilkadziesiąt pozycji - i rzecz nie tylko w ilości, ale również w jakości" - powiedział Sellin.

"Ta jakość mierzy się również obecnością polskich widzów na pokazach polskich filmów w kinach (...), ale też nagrodami, jak Oscar, nominacje do Oscarów czy Srebrny Niedźwiedź niedawno przyznany w Berlinie" - mówił.

Ogłoszony w środę tegorocznym laureatem Orła za osiągnięcia życia 76-letni Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) przyznał w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości: "Jestem trochę zaskoczony, nie spodziewałem się". "Mam nadzieję, że to nie znaczy dla mnie »dziękujemy!«. Tego się trzymam" - żartował wybitny aktor.

Pytany, czym jest dla niego aktorstwo, Gajos odparł: "Moim życiem". Na pytanie, czy wyobraża sobie, żeby nie grać, odpowiedział: "Przyjdzie taki moment, że trzeba będzie przestać. Ale odkładam to na dalszą godzinę".

Gajosa pytano także, czy w aktorskiej pracy przyświeca mu jakaś idea. W odpowiedzi aktor wspomniał o "misji". "Nie chciałbym silić się na górnolotne określenia tego, co robię. Unikam zawsze wielkich słów. Jednak w pewnym sensie jest to misja, jeżeli człowiek poświęca się temu zajęciu właściwie przez całe życie, od szczenięcych lat, to trudno się do tego nie przyznać" - mówił Gajos.

Tłumaczył, że praca aktora to dla niego "rozmowa z ludźmi, wymiana poglądów, możliwie jak najbardziej szczera". "To jest to, co staram się robić i co mi przyświeca w tej robocie" - powiedział Gajos.

"Na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. »To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera« - żartował. Wspominany blond bohater to oczywiście Janek Kos z serialu »Czterej pancerni i pies« (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność" - przypomniała przy okazji środowego werdyktu Polska Akademia Filmowa.

"Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w »Człowieku z żelaza« Andrzeja Wajdy (1981), »Przesłuchaniu« Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu »Alternatywy 4« (1983-1986) oraz »Ucieczce z kina Wolność« Wojciecha Marczewskiego (1990)" - przypomniano.

W tegorocznej edycji konkursu Gajos nominowany jest do nagrody w kategorii najlepsza główna rola męska - za film "Body/Ciało".

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 r. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013) i Franciszek Pieczka (2015).

Orły, potocznie nazywane "polskimi Oscarami", to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży. W 2016 r. przypada 18. edycja tego konkursu. Wśród nominowanych do Orłów 2016 są np.: Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska.

Gala wręczenia Orłów, podczas której wyłonieni zostaną laureaci w różnych kategoriach - m.in. najlepszy film, reżyser, główna rola kobieca, główna rola męska - odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama