107,6 FM

Grafen dobry na wszystko?

Wrocławianie odkryli medyczne właściwości grafenu.

Grafen, czyli sześciokątna struktura zbudowana z cząsteczek węgla, już wiele razy zaskoczył świat. Naukowcy udowodnili, że z powodzeniem może on zastąpić m.in. krzem w budowie komputerów.

Jednak to nie koniec odkryć związanych z grafenem. Tym razem polscy uczeni z Wrocławia odkryli jego medyczne właściwości.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki stworzonej z grafenu, która ma pokrywać urządzenia medyczne.

Obecnie udało się opracować taką powłokę dla stentów naczyniowych – niewielkich sprężynek, poprawiających drożność naczynia krwionośnego.

Zauważono, że stenty pokryte grafenem są lepiej tolerowane przez organizm. Tym samym ogranicza to liczbę leków obniżających odporność, które są zazwyczaj w takich przypadkach stosowane, żeby wszczepiony stent nie był przyczyną np. przewlekłego procesu zapalnego. Obecnie projekt grafenowych stentów został zgłoszony do urzędu patentowego, a także otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazków „Concours Lepine” w Paryżu.

Jednak to nie koniec pomysłów na wykorzystanie tej struktury w medycynie. – Badamy także w naszym zespole właściwości bakteriostatyczne grafenu. – mówi dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Bez żadnych wątpliwości mógłby zostać użyty przy projektowaniu sal operacyjnych, zwłaszcza w ich newralgicznych punktach, takich jak kąty na styku ściany i podłogi. Te miejsca są stosunkowo trudne do odkażania.

Już niebawem będzie można spotkać także sztuczne zastawki serca, elektrody stymulujące czy cewniki wykonane właśnie z grafenu, natomiast stenty za moment pojawią się w użytku w polskich, ale także zagranicznych szpitalach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama