107,6 FM

Duda: dziś musimy wykonać kolejny krok

Szczyt NATO musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność, zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Sojusz musi "potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa".

"Dziś nasze kraje oczekują od nas, że wypełnimy swoje zobowiązania i powinności. Dlatego też obecny szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziałów i zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń" - powiedział prezydent w trakcie uroczystej inauguracji szczytu NATO.

Jego zdaniem, aby spełnić te oczekiwania, Sojusz ponownie musi skoncentrować się na swoim podstawowym zadaniu - czyli kolektywnej obronie.

"Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Pierwszy krok w tym kierunku wykonaliśmy z powodzeniem przed dwoma laty w Walii. Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację" - mówił Duda.

Odpowiedź ta - podkreślił prezydent - "musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom, to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces".

"Dziś musimy wykonać kolejny krok, tworząc wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. Sojusz musi być w stanie w pełni potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa" - oświadczył Duda.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama