107,6 FM

Nie żyje Jerzy Cnota

Zmarł Jerzy Cnota - urodzony w Jastrzębiu Zdroju aktor, odtwórca niezapomnianej roli zbójnika Gąsiora z serialu "Janosik", występujący także w wielu filmach, jak "Perła w koronie", "Miś" czy "Ogniem i mieczem". Miał 74 lata.

Informację o śmierci artysty podał "Dziennik Zachodni", który poinformował, że aktor zmarł w czwartek po długiej i ciężkiej chorobie.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Później z rodziną przeniósł się do Chorzowa i w tym mieście spędził wiele lat życia. Jest absolwentem filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 70. eksternistycznie ukończył studia na warszawskiej PWST. Jeszcze podczas studiów występował w Piwnicy pod Baranami.

Jerzy Cnota jest znany głównie z ról drugoplanowych i epizodycznych. Największą popularność przyniósł mu telewizyjny serial "Janosik" z 1973 r. w reżyserii Jerzego Passendorfera. Wcielając się w rolę zbójnika Gąsiora, wystąpił m.in. obok Marka Perepeczki, Witolda Pyrkosza i Bogusza Bilewskiego.

Wcześniej zagrał w dwóch śląskich filmach Kazimierza Kutza - "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie", które rozpoczęły jego bogatą kilkudziesięcioletnią karierę. Zagrał m.in. w "Podróży za jeden uśmiech", "Grzesznym żywocie Franciszka Buły", "Misiu", "Magnacie", "Ogniem i mieczem".

"Janosik"-temat muzyczny z serialu [HD]
zodiakPL

« 1 »
 • Gość
  11.11.2016 09:49
  Ciekawe, czy będzie miał katolicki pogrzeb? Był związany z lewicowymi ugrupowaniami, wysoce antykatolickimi i antychrześcijańskimi.
  doceń 6
 • Gość
  11.11.2016 09:58
  Jego głos, modulacja wypowiadanych zdań! Kwintesencja magicznego Śląska! Niezmarnowane Boże Dary! Spoczywaj w pokoju u Pana!
  doceń 2
 • Gość
  14.11.2016 16:15
  Wygląda na to, że znów KPK nie ma tutaj nic do gadania. Katolicki pogrzeb, bo fajnie w Janosiku zagrał? Jeśli pogrzeb będzie katolicki, to będzie zgorszenie. Tak jak w przypadku Jaruzela.
  doceń 1
 • Gość
  15.11.2016 17:23
  Wielki antyklerykał... Ale modlitwa na pewno nie zaszkodzi... Ciekawe, czy GN pisałby o nim, gdyby nie był związany ze Śląskiem...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama