107,6 FM

Dla chrześcijanina nie istnieje sytuacja, w której można popaść w rozpacz

U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe. Mt 19, 26

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł.


Kiedyś, rozmawiając ze znajomymi na temat sztuki, doszliśmy do wniosku, że chrześcijańska sztuka ma taki problem, że nie można w niej popaść w beznadzieję, typową dla egzystencjalizmu czy innych determinizmów tak modnych w obecnym czasie. Ponieważ, jak mówi dzisiejsza Ewangelia, „u Boga wszystko jest możliwe”, dla chrześcijanina nie istnieje sytuacja, w której można popaść w rozpacz, gdyż rozpacz oznacza całkowity brak nadziei na poprawę sytuacji. Tymczasem gdyby nawet zabito wszystkich naszych najbliższych i nas samych, to i tak będziemy żyć wszyscy razem w niebie w wiecznej szczęśliwości. Nie da się więc pozbawić chrześcijanina nadziei. Nie ma sytuacji bez wyjścia, nie ma beznadziei, marazmu, rozpaczy, nie ma konieczności aborcji, eutanazji, konieczności wyboru zła, nie ma tego wszystkiego, o czym tak bardzo chce nas przekonać obecna sztuka. A może właśnie świat rozpaczliwie poszukuje dziś tej właśnie chrześcijańskiej informacji: Jezus jest drogą, prawdą i życiem, a prawda was wyzwoli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  22.08.2017 09:09
  " i tak będziemy żyć wszyscy razem w niebie w wiecznej szczęśliwości". Na podstawie czego można tak twierdzić? Na podstawie Biblii - według mnie - nie. Na podstawie objawień fatimskich, objawień św, Faustyny - też nie.
  doceń 6
 • Gość
  22.08.2017 11:33
  Dzięki Panie Irku!! Wspaniały komentarz
  doceń 5
 • Gosc
  22.08.2017 12:43
  Koniecznosc aborcji nie istnieje??? Niestety istnieje, zeby ratowac zycie matki (w przypadku gdy oboje umra jesli sie nie przerwie ciazy).
  doceń 4
 • mee...
  22.08.2017 14:42
  Wielu jest takich co nie obejmuja lub powielaja po Rzymie...wprawdzie napisano jasno, ze Maryja bez Ducha nie udzwigela by wyniesienia ponad wszelkie niewiasty, to Bog i Duch Jego jest Sprawca wszelkiego czego dostapila Maryja...ale zycie rzymskie jak widac toczy sie dalej. W tym miejscu nalezy przypomniec, ze wszelka czesc i chwala Bogu sie naleza...tym bardziej, ze Chrystus ukrzyzowany na drzewcu powierzyl Maryje pod opieke apostola
  doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter