107,6 FM

Talibowie w liście do Trumpa apelują o wycofanie się USA z Afganistanu

W liście otwartym do prezydenta USA Donalda Trumpa afgańscy talibowie zaapelowali, by nie tylko zrezygnował z planów zwiększenia liczebności siły USA w Afganistanie, lecz także by siły amerykańskie na dobre opuściły ten kraj.

W - jak pisze AP - "długim i chaotycznym liście" w języku angielskim, który we wtorek rozesłał do dziennikarzy talibski rzecznik Zabihullah Mudżahid, talibowie oceniają, że Trump słusznie zarządził rewizję amerykańskiej strategii w Afganistanie, dostrzegając błędy swych poprzedników w tym zakresie.

Ich zdaniem Trump nie powinien przekazywać kontroli nad realizacją afgańskiej strategii wojsku, lecz zamiast tego powinien ogłosić wycofanie amerykańskich oddziałów z Afganistanu.

Decyzja ta nie tylko "uchroniłaby amerykańskich żołnierzy przed niebezpieczeństwem", ale też "położyłaby kres tej odziedziczonej (po poprzednikach) wojnie" - podkreślono.

Talibowie, których reżim został obalony przez Amerykanów w 2001 roku, dążą do odzyskania władzy i wprowadzenia na terytorium Afganistanu szariatu jako obowiązującego prawa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama