Szef Europarlamentu: Proklamowanie niepodległości Katalonii pogardą dla państwa prawa

dodane 22.10.2017 13:24

PAP |

Proklamowanie niepodległości Katalonii w rezultacie referendum, to wyraz "pogardy dla państwa prawa", sprzeczny z konstytucją Hiszpanii - ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani we włoskim dzienniku "Il Messaggero". Dodał, że "nikt w Europie" nie zamierza tego uznać.

Szef Europarlamentu: Proklamowanie niepodległości Katalonii pogardą dla państwa prawa  

Odnosząc się do referendum stwierdził: "Tu nie chodzi o autonomię. To proklamowanie niepodległości przy pogardzie dla państwa prawa i przeciwko hiszpańskiej konstytucji". "To owoc nielegalnego referendum, rozpisanego przy złamaniu reguł autonomii Katalonii" - dodał.

Ocenił, że jest to "naruszenie prawa".

Na pytanie rzymskiej gazety, czy Europa powinna obawiać się mnożenia "małych ojczyzn", Tajani odpowiedział: "Oczywiście, że powinna się bać. Dlatego nikt w Europie nie zamierza uznać Katalonii za niepodległe państwo". Przypomniał, że także premier wychodzącej z UE Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że jej kraj nie uzna Katalonii.

Odnosząc się do aktów przemocy ze strony policji, do których doszło w czasie referendum, Tajani podkreślił: "Niezależnie od scen, które nam się nie podobały w dniu referendum w Katalonii, Hiszpania to demokracja, zbudowana dzięki zaangażowaniu milionów ludzi".

Polityk centroprawicy z ugrupowania Forza Italia zwrócił też uwagę na różnice pomiędzy referendum w Katalonii a konsultacyjnym, odbywającym się w niedzielę w Lombardii i Wenecji Euganejskiej we Włoszech. "Przede wszystkim to referendum w dwóch regionach jest legalne, podczas gdy to w Katalonii takie nie było" - wskazał.

Przestrzegł przed interpretowaniem niedzielnego głosowania na północy Włoch, jako "początku sezonu tendencji niepodległościowych".

"Nie poprzez zwijanie flagi narodowej wzmacnia się sztandar europejski. My jesteśmy Europejczykami, bo jesteśmy Włochami. Europa, która przez 60 lat gwarantowała pokój, dobrobyt, wolny rynek i swobodne przemieszczanie się osób nauczyła nas, że budowa murów przynosi tylko nieszczęścia" - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, REFERENDUM, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 22.10.2017 23:44
Niezalogowany użytkownik mieszkamy w Hiszpanii?
Plusów: 0 (wujek) Olek 22.10.2017 22:43
Niezalogowany użytkownik Państwa narodowe dowolnego prawa są późnym "postępem" (nied-)oświecenia rewolucji francuskiej markiza de Sade. Jak zwykle trzeba prawdę od "jedynie słusznej prawdy" odróżniać (dyskryminować! take tego słowa znaczenie). A to dla "naszej" IV. neoliberalnej LBGTQIAZ ... rzeszy jest niedopuszczalne, bezwzglednie.
Plusów: 0 DNA 22.10.2017 14:29
Niezalogowany użytkownik Taki teraz stanowczy, bo we Włoszech też się szykuje autonomia dwóch regionów.
Plusów: 0 Gość 22.10.2017 14:09
Niezalogowany użytkownik Teraz nagle państwa narodowe dobre? Jeszcze przed chwilą były przekleństwem współczesnej Europy...

wszystkie komentarze >