Popularne polskie serwisy padły z powodu globalnej awarii internetu

dodane 09.11.2017 12:33

PAP |

Awaria dwóch linii zasilających we francuskiej serwerowni OVH spowodowała w czwartek globalne zakłócenia internetu. Z usług firmy hostingowej korzystają klienci z całego świata, w tym z Polski. Nie działały m.in. strony jakdojade.pl i pkp.pl oraz wirtualnemedia.pl czy niezalezna.pl. Obecnie serwisy te zaczynają już funkcjonować.

W czwartek rano administratorzy zaczęli podawać na Twitterze informacje, że nie działają ich strony internetowe; zrobił tak m.in. KAI i Niezalezna.pl.

Portal spidersweb.pl zacytował komentarz od OVH Polska, z którego wynika, że "z uwagi na awarię części sieci szkieletowej OVH oraz niedostępność zasilania w centrum danych Strasbourg, część klientów OVH nie ma dostępu do usług zlokalizowanych w centrach danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Dostęp do usług jest możliwy w centrach danych: w Warszawie, Kanadzie oraz w centrum danych P19 Paryż - Francja".

Z usług OVH korzystają firmy na całym świecie, w tym z Polski. W czwartek przestały działać między innymi takie strony jak: pkp.pl; jakdojade.pl; salon24.pl; wirtualnemedia.pl; 300poltyka.pl; gazetapolska.pl.

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że "jest globalna awaria w centrum Francji - dwie linie zasilające zostały odłączone, w związku z czym nie działają serwery w połowie Europy". "Dotyczy to bardzo wielu krajów, m.in. Hiszpanii czy Niemiec" - dodał.

Zapytany, czy może to być atak hakerski, powiedział, że "prąd też można odłączyć przy pomocy ataku hakerskiego. Niemniej awaria linii zasilających jest sytuacją w zasadzie bez precedensu". Wyraził nadzieję, że awaria zostanie szybko naprawiona, bo w innym razie redakcja będzie szukać "wariantów awaryjnych".

Nie działał też serwis Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szef KAI Marcin Przeciszewski potwierdził w rozmowie z PAP, że agencja również korzysta z podparyskiej serwerowni OVH. "Siedzimy trochę jak na szpilkach, trochę nam to utrudnia pracę, ale co zrobić" - . dodając, że awaria ma być naprawiona "niebawem", jednak nie jest w stanie powiedzieć nic więcej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INTERNET, MEDIA, PAP

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Zitam 09.11.2017 20:38
Niezalogowany użytkownik NA stronie pkp.pl a dokładniej rozklad-pkp.pl są rozkłady pociągów, proponuję wejść na stronę i się przekonać ;)
Plusów: 0 Spoko 09.11.2017 19:49
Niezalogowany użytkownik pkp.pl to m.in. właśnie rozkład jazdy.
Plusów: 1 TomaszL 09.11.2017 16:34
Niezalogowany użytkownik Znasz się na internecie? Pokażesz mi polską sieć podobną wielkością do OVH?
Plusów: 2 King 09.11.2017 16:06
Niezalogowany użytkownik Dobra nauczka aby nie korzystać z usług Francuzów. Polskie dużo lepsze.

wszystkie komentarze >